Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 10 Mayıs

  Planet
  10.05.2010 - 10:21 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu barış görüşmelerinin ilk turunun sonunda ABD Ortadoğu temsilcisi yerleşimlerin inşaatının iki yıllığına durdurulacağını açıkladı ancak Kudüs Belediyesi ve İsrailli bakanlar aksini ifade ediyor. Bu durum yeni bir gerginliğin habercisi olabilir.

  YNET NEWS: Yerleşimler konusu İsrail’i böldü
  ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’ın dün tartışmalı bölge Ramat Shlomo’daki inşaatların iki yıllığına durdurulacağını açıklamasının ardından bu sabah erken saatlerde Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, şehrin genelinde yerleşim inşaatlarını sürdüreceklerini açıkladı.

  Barkat, yazılı açıklamasında inşaatları sürdürmeye kararlı olduklarının ve İçişleri Bakanlığı’nın planlar için onayını beklediklerini söyledi ve ekledi: “Başbakan’ın Kudüs’te bir durdurmayı kabul etmeyeceğine güveniyoruz.”

  Filistinliler ise inşaatların durdurulacağı resmen ilan edilmese bile de fakto olarak bu durumun süreceğini söylüyor. Başbakan Benjamin Netanyahu’nun kaygılarının ve yaptıklarının dikkate alınması gerektiğini söyleyen Filistinli kaynaklar “Asıl önemli olan sözler değil yapılanlardır” dedi.

  Netanyahu’ya yakın kaynaklar durdurma haberlerini yalanladı. Ancak buna rağmen Ulusal Altyapı Bakanı Uzi Landau, “Bütün detaylara hakim değilim ama eğer duyduklarım doğruysa burada ciddi bir hata var. Bunu Netanyahu’ya ve bütün hükümete ifade edeceğim” dedi.

  Öte yandan Mitchell açıklamasında sıradışı tehditkar bir kullanarak eğer görüşmeler başarısız olursa bunun sorumluluğunun güveni zayıflatan tarafın üzerinde olduğunu söyledi.

  BBC: Kurbanı 10 yıl sonra sağ çıkınca hapisten kurtuldu
  Çin’de hayatının neredeyse son 10 yılını cinayet suçundan hapiste geçiren bir adam kurbanı olduğu söylenen kişinin hayatta olduğunun ortaya çıkmasıyla beraat etti.

  Zhao Zuohai, komşusuyla kavga etmiş daha sonra komşu kaybolmuş, 18 ay sonra da kafası olmayan ve bozulmakta olan bir ceset bulunmuştu. Bunun üzerine Zhao tutuklanmıştı. Gerçek 10 yıl sonra, öldüğü zannedilen kişinin sosyal yardım alabilmek için köyüne dönmesiyle ortaya çıktı. Geri dönen adam kavgada Zhao’yu öldürdüğü endişesiyle 10 yıldır kaçmakta olduğunu söyledi.

  Zhao’nun tutukluluğu, Çin’de bir çok davada olduğu gibi, itirafına dayanıyordu. Ancak ağabeyi polisin Zhao’nun itirafını ağzından almak için kendisine kötü muamele yaptığını söyledi. Mahkeme konuyla ilgili polislerin ve yargıçların hakkında soruşturma başlatılacağını duyurdu.

  Zhao ilk olarak idama mahkum edilmiş sonra cezası 29 yıl hapse indirilmişti. Kendisi hapisteyken eşi yeniden evlenmiş çocukları da evlatlık verilmişti.

  CNN: Filipinler seçimlerinde kan döküldü
  Filipinler halkı bugün genel ve yerel seçimler için sandık başına gitmeye hazırlanırken silahlı bir kişi belediye başkanlığı adaylarından birinin evini basıp üç kişiyi öldürdü en az beş kişiyi de yaraladı. Sözcü Steffani Cacho olayın incelendiğini bildirdi.

  Ülkede 50 milyondan fazla oy pusulası basıldı. Sadece başkanlık için bile dokuz adayın olduğunu seçimlerde vatandaşların ayrıca meclis ve yerel yönetim birimleri için 17 bin koltuğun sahibini belirleyecek oylamalar yapması gerekiyor. Seçimlere oy verme yaşının üzerindeki nüfusun neredeyse yüzde 90’ının katılması bekleniyor.

  Otomatik oylama makineleri Çarşamba günü denendi ve başarısız oldu. Bu da seçimlerin akıbeti üzerinde sorulara yol açtı ancak 30 Haziran’da Başkanı Gloria Macapagal Arroyo’nun görevi sona ereceğinden seçimlerin ertelenmesinin bir güç boşluğu yaratmasından endişe ediliyor.

  THE NEW YORK TIMES: Obama yüksek mahkemenin yeni yargıcını seçti
  Beyaz Saray’a yakın kaynaklar ABD Başkanı Barack Obama’nın Yüksek Mahkeme’nin 112’nci yargıcı olarak kadın aday Elena Kagan’ı seçtiğini duyurdu. Kagan halihazırda ABD hükümetinin Yüksek Mahkeme’deki davalarında avukatlığını yapıyor.

  Bir ay süren incelemelerden sonra Obama’nın emekli olan Yargıç Paul Stevens’ın yerine Kagan’ı getirmeye karar verdiği ifade edildi. Obama’nın çevresinden isimler resmi açıklamanın bugün Kagan ve Obama tarafından Beyaz Saray’da yapılacağını söyledi.

  Kagan, 50 yaşında saygı duyulan bir hukukçu. Geçmişte hükümetin her üç ayağında da çalışan Kagan, Harvard Hukuk Fakültesi’nin de ilk kadın dekanı. Eğer onaylanırsa Kagan şu anki mahkemenin en genç üyesi ve mahkeme kurulundaki üçüncü kadın olacak. Ancak Kagan daha önce hiç yargıçlık deneyimi olmadığı halde bu pozisyona son 40 yıl içinde atanan ilk isim. Dolayısıyla bu durum bazı çevrelerde kaygı yaratıyor.

  THE GUARDIAN: İngiltere’de Brown için zaman doldu
  İngiltere’de Liberal Demokrat Parti’nin lideri Nick Clegg, David Cameron’ın bir hükümet kurmasına izin vermek ya da İşçi Partisi’yle riskli bir anlaşmaya girmek yönündeki kararını Salı gününe kadar vereceğini açıkladı.

  Dün Dışişleri Bakanlığı’nda Gordon Brown’la buluşan Clegg, iki parti arasında kurulacak bir koalisyonun lideri Brown olsa bile kamuoyunun tepkisini çekeceğinden endişe ettiğini ifade etti.

  Öte yandan önde gelen bakanlar son 48 saat içinde Brown’dan istifa etmesini ve bu geçiş döneminden sonra ülkenin idaresi üzerindeki iddialarından vazgeçmesini söyledi. Brown’un da özellikle seçim yasası referandumundan önce sonucu etkilememek adına kenara çekilmeyi planladığı söyleniyor.
  Bu durumda partinin liderliği için Başkan Yardımcısı Harriet Harman ya da Dışişleri Bakanı David Miliband’in adı geçiyor.

  BLOOMBERG: Avrupa Birliği’nden euroya ilaç gibi haber
  Avrupalı politika yapıcılar açıkladıkları 750 milyar euroluk kredi paketi ve tahvil alım programıyla euroya güveni sarsan ülke borcu kriziyle mücadelenin lideri oldu.

  Geçen hafta para biriminin değer kaybetmesi ve Portekiz ile İspanya’da tahvil getirilerinin hızla yükselmesi sonucu harekete geçen euro bölgesinin 16 ülkesinin lideri spekülatörlerin saldırısı altındaki ülkelere 750 milyar euroluk yardım verileceğini açıkladı.

  Avrupa Merkez Bankası da hükümet ve özel borçları satın alarak “belli” piyasaları etkisi altına alan “büyük gerginliği” yumuşatmaya çalışacak.

  14 saat süren toplantının ardından sabah saatlerinde Brüksel’de muhabirlere konuşan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, “Mesaj ortada: euro bölgesi para birimini savunacak” dedi.

  Bu haberle euro Asya piyasalarında dolar karşısında değer kazandı. Euro-dolar paritesi yeniden 1.29’un üzerine çıktı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı