Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 1 Aralık

  Planet/Ekonet
  01.12.2009 - 10:21 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  FINANCIAL TIMES

  --Türkiye’ye YouTube yasağından dolayı AİHM yolu göründü

  Türkiye’den bir internet kullanıcıları grubu, Ankara’nın video paylaşım sitesi YouTube’e girişlerin yasaklanması yönünde aldığı tartışmalı kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını duyurdu.

   

  FOREIGN POLICY

  --Türkiye’nin çevrimiçi Osmanlı İmparatorluğu

  Türkiye’de e-mail adreslerinin devlet ya da devlete bağlı kurumlar tarafından verilmesiyle hükümet sadece internetteki gizliliği ortadan kaldırmakla kalmayacak aynı zamanda bütün iletişim akışlarını gerçek zamanlı olarak takip etme şansına sahip olacak.

   

  THE NATIONAL

  --Türkiye İsviçre’de minarelerin yasaklanmasına öfkeli

  Avrupa Birliği’ne üyelik için başvuru yapan ancak Brüksel tarafından sürekli dini azınlıkların haklarına garanti etmediği için eleştirilen bir Müslüman ülke olarak Türkiye, Avrupa’daki çifte standart girişimine tepki gösterdi.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

  --Türkiye’nin Batı tarihi

  Bizans, Türklerin fethinden 19’uncu yüzyıldaki modernleşme ve özgürleşme dalgalarına kadar 400 yıl daha yaşamaya devam etti. Bu açıdan bakılırsa Türkiye Atatürk devrimlerinden önce bile bizim düşündüğümüzden çok daha batılı bir ülkeydi.

   

  DÜNYA BASINI

  THE NEW YORK TIMES

  --İran’da kıdemli din adamı Basij militanlarını kınadı

  İran’ın en kıdemli din adamı Büyük Ayetullah Hüseyin Ali Montazeri Basij militanlarının seçim sonrası dönemdeki operasyonlarını “Şeytan yolunda hareketler” olarak tanımladı.

   

  --Obama Afganistan’a daha fazla asker gönderilmesi emrini verdi

  Obama yönetimi iki gün sürecek yeni Afganistan stratejisini ABD halkına, Kongre’ye ve ülkenin müttefiklerine pazarlama kampanyasına başladı.

   

  --Irak’ta en sonunda kendine yer edinen petrol şirketleri geleceğe bakıyor

  Irak’ın petrol rezervleri üzerinde en sonunda kontrolü sağlamayı başaran büyük petrol şirketleri gelecek planları yapıyor. Ama daha önce umduklarından çok daha az avantajlı durumdalar.

   

  THE WASHINGTON POST

  --Obama Afganistan’a 34 bin asker gönderecek

  Yeni Afganistan stratejisi Afgan güvenlik güçlerini eğitecek yeni kaynaklar üzerine odaklanılmasını ve merkezi yönetimin desteklenmesini öngörüyor. Bu yaklaşımın Afganistan’daki ulus inşasının ihtimalleri ve sınırlarıyla ilgili tartışmayı yeniden canlandırması bekleniyor.

   

  --ABD’de domuz gribi salgını sona ermek üzere

  Salgının ikinci dalgası dört hafta üst üste düşüş gösterirken yetkililer vakaların yeniden artabileceğini söyledi.

   

  -- Kosova sorunlara karşın ulus inşacıları için bir model sunuyor

  Dünyanın bu en yeni ülkesinde gelişmeler yavaş fakat istikrarlı bir biçimde yaşanıyor. Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinden neredeyse iki yıl sonra dış güçler ülkedeki kontrolü sürdürüyor.

   

  THE WALL STREET JOURNAL

   --Dubai World borçlarını yeniden yapılandırma için görüşüyor

  Dubai World altı günlük sessizliğini bozdu ve borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik detayları açıkladı. Dubai’nin en büyük kamu şirketi, 26 milyar doların üzerindeki borç için birçok bankayla yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getirdi.

   

  --Çin ile AB arasındaki görüşmelerde ilerleme kaydedilemedi

  Çinli yetkililerle Avrupa Birliği liderlerini Çin'de bir araya getiren ve pazartesi günü sona eren toplantıda, para birimleri, iklim değişikliği ve piyasalara erişim gibi konulardaki fikir ayrılıklarında çok fazla ilerleme kaydedilemediği görüldü.

   

  --Hizbullah’tan silahlanma tehdidi

  Lübnanlı militan grup, İsrail tehdidi ile baş edebilmek için ellerindeki silah olanaklarını artırabileceklerini açıkladı. Hizbullah ayrıca, bu silahlı çabanın Arap topraklarını geri almanın tek yolu olduğunu da dile getirdi.

   

  FINANCIAL TIMES

  --Çin ve Rusya, İran baskısıyla karşı karşıya

  Batılı diplomatlar, İran’ın nükleer programını genişleteceği yönünde yaptığı açıklamayı, Rusya ve Çin’inİran’a karşı daha sıkı yaptırımlar uygulaması için kullanmanın yollarını arıyor.

   

  --Dubai, borç garantisine karşı çıkıyor

  Ülkenin kamu şirketlerinin borç yükümlülüklerini yerine getiremeyeceklerine dair yaptığı açıklamaların ardından baş gösteren krizden sonra ilk kez kamuya açıklama yapan Dubai maliye bakanlığı, devlet bünyesinde olan Dubai World’ün borçlarını teminat altına almayacağını açıkladı.

   

  --İsviçre, minare oylamasının ardından artan gerilimi dindirmeye çalışıyor  

  İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, İsviçre’nin, dünya genelindeki Müslüman cemaatlerinin liderlerinin minare inşaatının yasaklanmasının ardından yaptıkları kınamalarla başlayan gerginliği dindirmeye çalıştığını belirtti.

   

  THE GUARDIAN

  --Yunanistan borçtan çıkmaya çalışıyor

  Yunanistan yeni İzlanda mı olacak? Yıllar süren savurganlığın ardından ülkeyi temerrüt korkusu sardı.

   

  --İran’ın tutukladığı beş İngiliz yatçı Körfez’e yarışa gidiyordu

  İngiltere dün gece İran’la beş İngiliz denizcinin tutuklanmasıyla ilgili yaşanan tartışmanın uluslararası bir krize dönüşmemesi için büyük diplomatik çabalar gösterdi.

   

  --Dubai korkusuyla milyarlar değerindeki yatırım piyasalardan çekildi

  Birleşik Arap Emirlikleri bankasının güven tazeleme çabaları Dubai’nin borçlarını garanti etmeyeyi reddetmesiyle gölgede kaldı.

   

  HAARETZ

  --AB, Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak kabul ediyor

  Haaretz’in ele geçirdiği belgelere göre, Avrupa Birliği Filistin’in tek taraflı devlet olma ilanını kabul edecek gibi görünüyor.

   

  --İsrail Savunma Kuvvetleri düşmanlarına internet üzerinden saldırıyor

  İsrail Savunma Kuvvetleri'nin yeni oluşturduğu Web 2.0 birimi, düşmanlarına Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim siteleri üzerinden saldırıyor. Bir ordu yetkilisi, “İsrail Savunma Kuvvetlerinin hareketlerini filtrelemeden göstermek zorundayız” dedi.

   

  --Amerikalılar arı, Araplar örümcekse, İsrailliler ne?

  ABD Ordusu’nun yeni İsrail Savunma Kuvvetleri irtibatçısı Brian Steed, Ortadoğu ile kendi ülkesi arasında bir ayrılık yaşandığını gözlemliyor.

   

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --Utangaç galip, sahipsiz mağlup

  İsviçre bir yandan doğrudan demokrasisini savunurken, bazen alınan sonuçlar karşısında endişeye düşüyor. Referandumda halkın minare yasağına evet oyu kullanması, egemen güçler ile halk arasında derin bir çatlak olduğunu gösterdi. Minare yasağı ülkenin bir kimlik krizine girdiğinin açık göstergesi.

   

  DIE WELT

  --Hurra, işte Lizbon Antlaşması! Peki şimdi ne olacak?

  Avrupa Birliği sekiz yıllık bir uğraşının ardından 1 Aralık tarihinden itibaren Avrupa Anayasası olarak bilinen Lizbon Antlaşması'nı yürürlüğe koyuyor. Ancak anayasayla Avrupa Birliği ne daha etkili, ne daha demokratik, ne daha şeffaf ne de daha kararlı olacak. Eğer halk daha iyi bir Avrupa istiyorsa politikacılara bu yönde baskı yapmalı.

   

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG

  --Dubai World 26 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandıracak

  Dubai World şirketi, arasında Nakheel World ve Limitless World iştiraklerinin yükümlülükleri de dahil 26 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandırmak için bankalarla "yapıcı" görüşmelere başladığını açıkladı.

   

  --İsviçre frankına ilgi artıyor

  Bernard Madoff'un karıştığı dolandırıcılık skandalı ve ABD ile yaşadığı vergi kaçırma tartışmaları ile bir geçtiğimiz dönemde sıkıntılı süreç yaşayan 7.8 milyon nüfuslu İsviçre ekonomisinde yaşanan beklenenden daha iyi gelişme, ülkenin para birimi olan franka döviz işlemcilerin ilgisini artırdı.

   

  --Yen acil BoJ toplantısıyla dolar karşısında 7 haftanın en sert düşüşünü yaşadı

  Japon yeni ülkenin merkez bankasının (BOJ) acil toplantı kararını açıklamasından sonra bankanın yenin yükselen değerini sınırlayacak önlemler alacağına yönelik spekülasyonların artması sonucunda dolar karşısında son yedi haftadaki en sert düşüşünü yaşadı. Hisse değerleri ise karar sonrasında yükseldi.

   

  CNBC

  --Summers: İşsizliği azaltmak zaman alacak

  ABD Başkanı Barack Obama’nın üst düzey ekonomi danışmanı Lawrence Summers, Pazartesi günü ABD’nin yüksek işsizlik oranına çözüm bulmanın oldukça önemli olduğunu dile getirirken, sorunu çözmenin beklenenden biraz daha uzun süreceğini belirtti.

   

  --Dubai World, devletten borç garantisi almayacak

  Dubai hükümeti, ülkenin en büyük kamu şirketi Dubai World’ün borçlarının sorumluluğunu üstlenmeyeceğini açıkladı. Bu açıklama, alacaklıların Birleşik Arap Emirlikleri'nin holdingin borç yükümlülüklerini üstleneceği yönündeki beklentilerini sonlandırdı.

   

  -- BOJ, piyasalara daha fazla likidite aktarıyor

  Ülkede baş göstermeye başlayan deflasyon sorununa karşı siyasi baskıyla karşı karşıya kalan Japonya Merkez Bankası (BOJ), bankacılık sistemine daha fazla nakit para aktaracağını açıkladı.

   

  CNNMONEY

  --Tiger Woods'u sponsorları yalnız bırakmadı

  Ünlü ABD'li golfçü Tiger Woods'un sponsorları, sporcunun geçirdiği trafik kazasından sonra Woods ile olan işbirliklerinde bir değişikliğe gitmeyeceklerini açıklarken, uzmanlar ünlü golfçünün bu kazadan çok fazla kayıpla çıkmadığı görüşünde.

   

  --Bankacılık hisseleri ABD borsalarını yükseltti

  ABD'de borsalar, yatırımcıların Dubai'de meydana gelen borç krizinden sonra yaşanan düşüşün ülkedeki kurumlar üzerinde ciddi etki yaratmayacağı beklentisiyle satın aldıkları banka hisselerinin önderliğinde yükseldi.

   

  --Geithner ateş altında

  Hem sağ hem de sol siyasi kanattan gelen ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın istifası talebi, Kongre'de önümüzdeki dönemde önemli konular tartışılmaya hazırlanırken ABD yönetiminin bu konulardaki gücünü azaltabilir.

   

  FORBES

  --Bank of America'nın CEO'su olmak isteyen var mı?

  Daha düşük maaş ve daha sıkı kontrol vaatlerinden sonra elbette Bank of America'nın (BofA) yılbaşına emekliye ayrılacak CEO'sunun yerine yenisini hâlâ bulunamaması oldukça anlamlı görünüyor.

   

  --Japonya'da otomobil satışları Kasım ayında yüzde 18.3 arttı

  Japonya'da otomobil satışları Kasım ayında önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18.3 artarak 436 bin 535 adede çıktı.

   

  --Çin'in büyümesi gerçek mi?

  Çin 2010 yılında yüzde 9.4 oranında büyüme yakalayacağını tahmin ediyor ancak bunu gerçekten başarabilecek mi?

   

  MARKETWATCH

  --Asya'da bankalar iyi bir 2010 yılı geçirmeye hazırlanıyor

  Analistler, artan faiz oranları ve sıkılaşan sermaye standartlarının Asya bankaları için 2010'daki asıl konu olacağını söylerken, bankaların bölgenin büyük bölümünde beklenen faiz artırımından kar edeceğini söyledi. Ancak analistler Japon bankalarında bu trendin dışında kalabileceği uyarısını da yaptı.

   

  --Avustralya çeyrek puan faiz artırdı

  Avustralya Merkez Bankası (RBA) beklentilere paralel olarak, ülke ekonomisini 'kademeli toparlanma' içinde olduğunu ve enflasyonun yavaşlamaya devam edeceğini söyleyerek politika faiz oranın 25 baz puan artırarak yüzde 3.75 seviyesine çıkardı.

   

  --Çin'de ödenmeyen kredi kart borçları hızla artıyor

  Devlet eliyle yayın yapan medya kuruluşlarının verdiği bilgiye göre, kredi kartı borçlarının ödenmeme vakaları artarken bu ülkenin hızla büyüyen ekonomisinde olumsuzluk işareti olarak algılanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı