Gündem Haberleri

  Dünya Barış Günü ‘gözaltı’lı geçti

  Hürriyet Haber
  02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1 Eylül Dünya Barış Günü, yayınladığı mesajda, Atatürk'ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesini kendisine ilke edinmesi sayesinde Türkiye'nin, dünyanın en çalkantılı bölgesinde bir ‘İstikrar adası’ olduğunu, 75 yıldır olduğu gibi bundan sonra da dünyada dostluğun ve barışın egemen olması için çaba harcayacağını belirtti. Demirel, dünyada barışın mutlak şekilde hakim kılınabilmesi için tüm devletlerin, uluslararası kuruluşların ve tek tek her insanın çaba göstermesi gerektiğini de vurguladı.

  Bu arada Dünya Barış Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

  Dünya Barış günü nedeniyle çevre illerden Diyarbakır'a akın olacağı yolunda duyum alan polis, alarma geçti. Batıkent alanındaki durak ve kahvelerde vatandaşların toplanmasına izin verilmedi. Güvenlik güçleri yaklaşık 100 kişiyi gözaltına aldı. Diyarbakır'ın Bağlar beldesinin Koşuyolu mevkiinde öğleden sonra basın açıklaması yapmak isteyen 150 kişilik grubu da polis dağıttı.

  SUÇ DUYURUSU

  Dünya Barış Günü dolayısıyla önceki gün İstanbul'dan Diyarbakır'a gitmek isterken üye ve temsilcileri topluca gözaltına alınan demokratik kitle örgütleri, İstanbul Emniyet Müdürü ve iki yardımcısı aleyhine suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici ile görüşerek şikâyet dilekçelerini ileten İHD, ÖDP, KESK, EMEP ve HADEP temsilcileri, 127 kişinin dövülerek gözaltına alınmasını kınadı.

  Mecliste pankart açtıkları gerekçesiyle 2.5 yıl cezaevinde kalan, Yargıtay'ın verilen ceza kararını bozması sonrası davaları yeniden görülmeye başlanan öğrencilerden Mahmut Yılmaz ve Ulaş Doğu Atlı, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Sakarya'da düzenlenen basın açıklamasından sonra gözaltına alındılar.

  Dünya Barış Günü Adana'da da olaylı geçti. Adana Demokrasi Platformu basın açıklamasını İnönü Parkı'nda yapmak istedi. İnönü Parkı'na gelen topluluğa polis tarafından izin verilmedi. Zılgıt çeken kadınların içeri girmesini engelleyen polisler, daha sonra topluluğu kendi binalarının önüne kadar götürdü. Basın açıklamasını burada yapmak isteyen topluluk, yolu kapattığı gerekçesiyle polis tarafından içeriye gönderilmeye çalışıldı. Burada küçük çaplı bir arbede yaşandı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı