GeriGündem Dünya Bankası'nda Türk kilimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası'nda Türk kilimi

Geleneksel kilim dokuma teknikleriyle bilgisayar teknolojisinin olanaklarını buluşturarak kilimde yeni bir formun öncülüğünü üstlenen Belkıs Balpınar, Dünya Bankası'ndan aldığı bir sipariş üzerine bir duvar kilimi yaptı. Kilim, Dünya Bankası'nın Washington'daki merkezinde giriş duvarına asıldı. Balpınar'ın çalışmaları, uluslararası sanat dergisi Cartier Art'ın ilk sayısında da 10 sayfalık özel bir dosya konusu oldu.

İngilizce ve Fransızca olarak yayımlanan Cartier Art Dergisi'nde, yazar Hugh Hawes ‘‘Kilimi Yeniden Dokumak’’ başlıklı yazısında Balpınar'ın kilim sanatına getirdiği çağdaş ve güçlü yoruma dikkat çekiyor. Balpınar'ın kilimleri, uzayda kıvrılan, üst üste gelen dev sarmal spirallerle üç boyutlu bir özellik kazanıyor.

1963'te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Bölümü'nden mezun olan Belkıs Balpınar, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde halı ve kilim seksiyonu şefi olarak çalıştı. Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi'nin kuruluşunu gerçekleştiren Balpınar, Marmara Üniversitesi'nde de ders verdi. Çalışmaları New York, Washington, Stockholm, Caracas, Milano gibi çeşitli kentlerde sergilendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle