Gündem Haberleri

  Dünya Bankası: Rüşvet dünyaya yılda 1 trilyon dolara mal oluyor

  Hürriyet Haber
  12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası’nın hazırladığı rapora göre rüşvetin dünyaya yıllık maliyeti 1 trilyon dolar. Dünya Bankası raporunda rüşvet nedeniyle milyarlarca insanın yoksulluk şartlarında yaşamak zorunda kaldığı kaydedildi.

  DÜNYA Bankası,rüşvetin yılda dünyaya 1 trilyon dolara mal olduğunu ve bunun da milyarlarca insanın son derece fakir koşullarda yaşamasına yol açtığını açıkladı. Bankanın geçen on yılda dünya ülkelerindeki yönetişim kalitesiyle ilgili bir raporunda, birçok fakir ülkenin yönetişimi önemli oranda geliştirdiği ve son yıllarda rüşveti daha sıkı kontrol ettiği de yer aldı. Türkiye bu raporda, İfade ve Sorumluluk kategorisinde -0.19 puan, Rüşveti Kontrolde 00.6 puan, Hukukun Egemenliğinde 0.06 puan, Düzenleme Kalitesinde 0.21, Yönetim Verimliliğinde 0.23 ve Politik İstikrarda -0.65 puan aldı.

  UMUT VERİCİ HABERLER:

  Raporu hazırlayanlardan Daniel Kaufmann, bu tür gelişmelerin yardımların verimliliği için ve uzun vadeli sürdürülebilir büyüme için kritik olduğunu söyledi. Kaufmann, Afrika’nın da dahil olduğu önemli oranda ülkeden gelen umut verici haberlerin, yönetişimde kısa sürede önemli gelişme kaydedilebileceğini gösterdiğini aktardı. Dünyanın zengin ülkeleri son on yılda dünyanın fakir ülkelerinin borçlarını, Çok Borçlu Fakir Ülkeler (HIPC) insiyatifi altında kapattı ve rüşveti azaltmaları şartıyla yardım akışını artırdı. Rapor, iyi yönetişimin çocuk ölüm oranı, cehalet ve eşitsizliğin azalması açısından önemli olduğunu vurguluyor. Genelde gelişim yardımının verimini önemli oranda etkilediğini gösterdi.

  AFRİKA ÜLKELERİ İYİ YOLDA:

  Banka, raporun şu ana kadar yayınlanan yönetişimle ilgili en tam bilgileri içerdiğini aktardı. Banka yetkilileri, bazı Afrika ülkelerinin iyi yönetişim yolunda uzun adımlar attığını dile getiriyor. Özellikle, Kenya, Nijer, Sierra Leone, liderlerin hesap verebilirliğinde, Cezayir ve Liberya hukukun egemenliğinde, Cezayir, Angola, Libya, Ruanda ve Sierra Leone politik istikrar ve Tanzanya rüşvette önemli gelişmeler kaydetti.

  ZENGİNLERLE YARIŞANLAR:

  Şili, Botswana ve Kosta Rika yanında Estonya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler ise, yönetişimde zengin ülkelerle yarışıyor. Onlar, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelere göre iyi yönetişimde daha ilerideler. Raporda; ülkelerdeki gelişmelere karşın, dünyanın son on yılda yönetişim kalitesinde ortalamada çok ileri gidemediği dile getiriliyor. İyi skor kaydeden ülkeler yanında, Zimbabve, Fildişi Sahili, Venezüella, Beyaz Rusya gibi ülkeler de ise gerileme oldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı