Gündem Haberleri

  Dünya Bankası: Güven duygusu için IMF’yle program sürmeli

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, küresel likidite koşullarının bozulması ihtimaline karşı, Türkiye’nin, ekonomide güven duygusunu sağlamak açısından kullanabileceği en önemli enstrümanlardan birinin, "IMF ile bir program uygulamaya devam etmek" olduğunu söyledi.

  Zachau bu arada güçlü bir ekonomik programın; ekonomiye duyulan güvenin sağlanmasına katkıda bulunacağını, ayrıca uluslararası likidite koşulları bozulacak olursa, risklerin hafifletilmesine yardımcı olacağını vurguladı. "Türkiye’nin ekonomisi son 5 yıldır iyi bir çizgide devam ediyor" diyen Zachau, Türkiye’deki ekonomi politikaların sağlam olduğunu ve bu iyi çizginin devam etmesi için "Güçlü Bir Ekonomik Programa"ihtiyaç olduğunu kaydetti.

  IMF’NİN ÖNEMİ: Tükiye’nin uyguladığı makroekonomik programların, ’enflasyonu azaltmak, faiz oranlarını düşürmek, Gayrı safi milli hasılaya oranla borçların azaltılması’ açısından önemli faydalar sağladığını belirten Zachau, şunları söyledi: "Makro ekonomik programlar, ülkede daha fazla büyümeye ve yatırım yapılmasına neden olmuştur. Önemli olan unsur güçlü performansı destekleyen diğer politikaların devam ettirilmesidir. Şimdiye kadar Türkiye’nin güçlü makroekonomik programı IMF tarafından desteklenmekte idi. Türkiye’nin ekonomik direnci artmıştır ve 4-5 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir durumdadır." Türkiye ekonomisindeki güvenilirliği güçlendirme açısından IMF’nin önemine dikkati çeken Zachau yetkililerin güven duygusunu temin edebilmek için kullanabilecekleri önemli enstrümanlardan biri de bir IMF programını uygulamaya devam etmektir" dedi.

  Kişi başına geliriniz 5 yılda üçe katlandı

  TÜRKİYE’de, yıllık büyüme oranının, 2002-2006 arasında ortalama yüzde 7.5 olarak görüldüğünün altını çizen Ulrich Zachau, "kişi başına düşen gelir ABD kuru baz alındığında 5.500 dolara ulaştı ve bu da 2001 yılına kıyaslandığında, kişi başına milli gelirin üç kat oranında arttığı anlamına gelmektedir. Enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Geniş kapsamlı makroekonomik istikrar sağlandı" dedi.

  En büyük zorluk büyürken istihdam yaratmak

  TÜRKİYE’nin ekonomik büyümesini istikrarlı şekilde sürdürerek, yeni iş sahaları açmak ve daha kaliteli istihdam yaratma konusunu, Türkiye’nin belki de aşmak zorunda olduğu en büyük zorluk olduğunu ifade eden Ulrich Zachau, "Hükümetin 2008 yılını, işsizliğin üstesinden gelmek için çalışmalar yapacağı bir yıl olarak ilan etmesi bizi sevindirdi" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı