Gündem Haberleri

  Dünya ARC Yelken Yarışı'nda Türk ekibi ikinci oldu

  A.A.
  04.01.2006 - 14:49 | Son Güncelleme:

  Dünya ARC (Atlantic Rally For Crusier) Yelken Yarışı'nda 6 kişiden oluşan Türk bayan ekibi ikinci oldu. Yarışmada ikinci olan ekip Türkiye'ye döndü.

  20 Kasım-17 Aralık 2005 tarihleri arasında yapılan Dünya ARC Yelken Yarışı'nda Zerrin Ulusman, Ayşenur Gedik, Gülçin Aksekili, Güzin Gürel, Handan Serezli ve Çiğdem Tepecik'ten oluşan Türk bayan ekibi yarışı ikinci sırada tamamladı.

  Yarışın tek bayan ekibi olma özelliğini taşıyan Türk takımı, 29 ülkeden 315 teknenin katıldığı ve oldukça çetin şartlarda geçen mücadeleyi, 19 gün 6 saatte bitirdi.

  ARC'nin tek Türk ekibi, yarışın bitiş noktası olan Karayiplerin St.Lucia adasında dans ve müzikle karşılandı.
  Atlantik Okyanusunun 8-9 metreye varan dev dalgalarıyla boğuşan 6 kadın, 19 günlük mücadeleyle rakiplerini dümen suyunda bırakarak, yarış kategorisinde 2. sırada yer aldı.

  Türkiye'yi bu önemli yarışta temsil eden 6 bayan yelkenciye; Denizbank, THY, Vakko, Dufour 40 ve Helly Hansen firmaları destek verdiler.

  ARC'ye 315 teknenin kayıt yaptırdığı, ancak Atlantik geçişini 207 teknenin bitirebildiğini belirten yarışmacılardan Zerrin Ulusman, şunları söyledi: “Yarış 20 Kasım'da Kanarya adaları-Las Palmas'dan başladı. Henüz 2,5 saat geçmişken Atlantik büyük bir fırtınayla yüzünü gösterdi. Yaklaşık 10 saat deli dalgalarla boğuştuk. Uzun bir süre (3 hafta kadar) hiç kara görmeden azgın suların bizi rahat bırakmayacağını, bizim de onunla teknemizin performansını göstererek iyi geçinmemiz gerektiğini anladık. Her bir vardiyanın 2 kişiden oluştuğu, 8 saatlik nöbetlerle gece gündüz dalgalarla arkadaş olup, 2 bin 800 deniz millik seyrimizi tamamladık. Sadece 2 gün rüzgarsız kaldık. O kadar alıştık ki sert rüzgarlara 20-25 knotlık hava bile normal geliyordu bize.

  19 gün 6 saat sonra St.Lucia adasına ayak bastığımızda, artık sallanmayan bir yatak ve sallanmayan bir tuvaletin varlığını hissetmek bile mutlu etti hepimizi. Dünya ARC Yelken yarışında Türkiye'yi temsil eden ve derece alan 6 Türk kadını, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yelken sporunun gelişmesi için önemli bir adım attı. Bayanlardan kurulan bu ekip, Avrupa Birliğine girme aşamasında da Türk kadınları için bilinenden farklı bir portre çizerken, ülkemiz adına gurur kaynağı oldu.”

  Öte yandan, yarışı 2. olarak tamamlayan Türk takımının 2 bin 800 millik seyri, teknenin sahibi ve 6 bayan yelkencinin taktisyeni olan Cumhur Gökova'nın belirlediği farklı rotayla ARC tarihinde “Türk Kızları Rotası” olarak yer aldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı