Gündem Haberleri

  Dün böyle teslim olmuşlardı! Her şeyi tek tek anlattılar

  AA
  13.06.2017 - 08:32 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan teröristler, PKK terör örgütünden kaçmak isteyenlerin "Teslim olursanız sizi öldürürler, işkence ederler" diye korkutulduğunu itiraf etti.

  Hakurk terörist kampında yaşadıkları insanlık dışı muamele ve baskılara dayanamayan ikisi kadın 4 terörist, iki gün önce silahsız ve teçhizatsız şekilde 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığı unsurlarına teslim oldu.

  Drone saniye saniye takip etti! Teröristler böyle teslim olduTSK, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi kırsalında güvenlik güçlerine teslim olan teröristlerin görüntülerini yayınladı. Dün kaydedilen görüntülerde, teröristlerin her hareketinin drone tarafından saniye saniye takip edildiği görülüyor.


  Yiyecek ve içecek verilen teröristlerin yapılan ilk sorgularında anlattıkları, örgütten kaçmak isteyenlerin nasıl engellendiği ve korkutulduğunu ortaya koydu.

  İtiraflarında örgüt içinde herkesin "Teslim olursanız sizi öldürürler, işkence ederler." diye korkutulduğunu ifade eden teröristler, "Askerler bize çok iyi davrandılar. Bizi karşılamaya geldiler. Yemek verdiler. Güzel karşıladılar. Hiçbir şiddet yoktu. Anlattıkları gibi değildi." dedi.

  'ÖRGÜTTEN KAÇMAK İSTİYORLAR AMA KORKUYORLAR'

  Kaçmak isteyenlerin gözlerinin korkutulduğunu ifade eden bir terörist, "Kararsız olanlar var, ailesine gitmek isteyenler var. Korktukları için kaçamıyorlar, örgütten korkuyorlar. Tehdit altında kaldıkları için gitmek isteseler bile gidemiyorlar, yol bulamıyorlar. Mesela ben bile kaç yıldır kaçmaya çalışıyordum." değerlendirmesini yaptı. Terörist, örgütten kaçmak isteyen çok sayıda kişi olduğunu belirtti.

  Kaçmak isterken yakalananlara kötü muamele edildiğini ve zindana atıldığını anlatan terörist, "İdamdan tut neye kadar. Yargısız infaz diyorlar ya aynı o şekilde." ifadelerini kullandı.

  Terör örgütüne katıldığına pişman olduklarını vurgulayan teröristlerden biri, şu itiraflarda bulundu:

  "Örgüte katıldığımda 'Bak sen geldin, artık bir asker oldun. Kaçarsanız ya sizi ajan yapacaklar ya da işkence edecek ve öldürecekler' dediler. Hep bu konulardan ve işkenceden bahsediyorlardı. İlk başta kaçacağım zaman çok korktum. Dedim acaba teslim olursam böyle mi davranacaklar, beni öldürecekler mi, dövecekler mi ama geldim, teslim oldum, hiçbir şey yapmadılar. Çok iyi davrandılar. Gerçekten hiçbir zarar vermediler. Örgüte katıldığıma çok pişmanım."

  'TESLİM OLURSANIZ TECAVÜZ EDERLER'

  Güvenlik güçlerine teslim olan kadın teröristler ise kendilerine kötü davranılacağı ve şiddet uygulanacağından endişe ettiklerini dile getirdi.

  Kadın teröristler, şöyle devam etti:

  "Buna rağmen biz yine de teslim olacağımızı söyledik ama sonradan anladık ki askerler anlattıkları gibi değilmiş. Bize çok iyi davrandılar. Bizi karşılamaya geldiler. Yemek verdiler. Güzel karşıladılar. Hiçbir şiddet, hiçbir şey yoktu. Anlattıklarına göre değil yani. Örgütte bize 'Teslim olursanız şiddet var, hapis cezası var, tecavüz var' gibi şeyler söylüyorlar ama biz kendimiz geldik. Öyle bir korku yaratılmıştı. Biz geldik, askerler bizi karşılamaya gelmişti. Orada beklediğimizden daha farklıydı çünkü biz o korkuyla, o düşüncelerle yaklaşırken askerler tam tersiydi. Bize yardım etmeleri, bizi kaldıkları yere götürüp misafir etmeleri... Gerçekten çok etkilendim bu durumdan."

  Örgütte zorlandıklarını ve oradaki yaşamı sevmedikleri için kaçtıklarını anlatan teröristler, "Oradaki hayat koşulları istediğimiz bir yaşam değildi." diye konuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı