GeriGündem Dün 5 milyon ton toprak daha kaydı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dün 5 milyon ton toprak daha kaydı

Sugözü Köyü'nde dün de bir heyelan meydana geldi ve 5 milyon ton toprak 13 evi daha yıktı. 20 milyon ton toprağın daha kayma tehlikesi nedeniyle çalışmalar durdu.

SİVAS’ın Koyulhisar İlçesi Sugözü Köyü Kuzulu Mahallesi’nde 17 Mart’ta meydana gelen ve 15 kişinin toprak altında kaldığı heyelanın ardından, toprak kaymaları aralıklarla sürüyor. Önceki gün, 5 milyon ton toprağın kaydığı bölgede, dün sabaha karşı meydana gelen yeni heyelanda ise 5 milyon ton toprak 13 evi daha yıktı.

Sivas Sivil Savunma İl Müdürü Peksever Müderrisoğlu, yaptığı açıklamada, ‘Bu sabah meydana gelen heyelanla birlikte toplam olarak 48 ev, 40 ahır ve samanlık, 1 cami, 1 okul, 65 arı kovanı, 300 küçükbaş, 70 büyükbaş hayvan toprak altında. Bu saatten sonra, bölgede insan gücüyle çalışmak imkansız. Şu ana kadar yaklaşık 20 milyon ton toprak kaydı. En az 20 milyon ton toprak daha kaymayı bekliyor’ uyarısında bulundu.

Bölgede bulunan tüm iş makineleri çekildi. Sivas, Amasya, Tokat, Erzurum ve Erzincan, Sivil Savunma Birlikleri de döndü. Bu arada, bölgede Kızılay tarafından kurulan 20 çadır, hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle söküldü. Kriz Merkezi Başkanı Ali Mantı, ‘Çadırları sökerek, yerine 21 adet 2 odalı, tuvalet ve banyolu prefabrik ev getirdik. Bu evlere birer kömür sobası, halı ve kanepe koyacağız. Kalıcı konutlar tamamlanana kadar mağdur vatandaşlarımız prefabrike evlerde kalacaklar’ dedi.

KELKİT VADİSİ TARANACAK

Kelkit Vadisi’nde yer alan Koyulhisar İlçesi Sugözü Köyündeki heyelanın ardından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan 6, Sivas Bayındırlık il Müdürlüğü’nden 2 mühendis, Kelkit Vadisi’nin tamamında araştırma yapacak. Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Mustafa Doğan, 8 mühendisten oluşan ekiple, Kelkit Vadisi’nin tamanını araştırılarak heyelan riski olan yerleşim birimlerinin belirleneceğini söyledi.

Altı riskli yerleşim var

Sivas’ta 15 kişinin hayatını kaybettiği heyelan bölgesinde inceleme yapan CHP heyeti, ‘6 yerleşim merkezinde daha risk var’ açıklamasında bulundu. CHP’nin raporunda, olayın meydana geldiği yerin deprem riski altında bulunduğu ve bölgenin çok önceden boşaltılması gerektiği ifade edildi. Raporda, ‘Bölgede, aynı şekilde heyelan riski taşıyan en az altı yerleşimin daha olduğu ifade edilmektedir. Buralarda yaşayan insanlar tedirgindir ve aynı akıbete uğramaktan korkmaktadırlar. Bir an önce risk taşıyan bölgeler detaylarıyla tespit edilip, gerekli tüm önlemler alınmalıdır’ uyarısında bulunuldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle