GeriGündem Dümer, ölmek için ödülünü bekledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dümer, ölmek için ödülünü bekledi

Türk tiyatrosunun ünlü isimlerinden Ekrem Dümer, Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'yla Kültür Bakanlığı'nın verdiği Onur Ödülü'nü aldıktan sonra hayata gözlerini yumdu. Ekrem Dümer, kendisi gibi oyuncu olan Yalçın Dümer'in babasıydı.

Türk tiyatro ve sinemasının 40 yıllık oyuncusu Ekrem Dümer, amansız hastalığa yenik düştü. Dümer, tedavi altına alındığı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Servisi'nde önceki akşam saat 23.50'de vefat etti.

Ekrem Dümer, ölümünden bir kaç gün önce Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Kültür Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Vakfı'nın desteğiyle düzenlediği ‘‘Çeyrek Asırı Aşan Gurur Tablosu’’ gecesinde mesleğine 25 yılı aşkın süre hizmet eden tiyatro, sinema ve ses sanatçılarına verilen ‘‘Hizmet ve Onur Ödülü’’nü alacağını öğrendi. Rahatsızılığı yüzünden törene katılamayacak olan Ekrem Dümer, vakıf yetkililerine, ölümünün yakın olduğunu, ancak ödül eline ulaşmadan ölmeyeceğini söyledi. Dümer, ödül törenini organize eden vakıf yetkililerine, ‘‘Dönüşü olmayan bir yola girdik. Ama ödülümü mutlaka istiyorum. Eşimin başımdan ayrılmasını istemiyorum, ama onu mutlaka törene göndereceğim. Ödülü bekleyeceğim’’ dedi.

Dümer, ödül töreninin yapıldığı 7 Mart günü sabahı fenalaşarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Servisi'ne kaldırıldı. Ağır hasta olmasına rağmen eşi Nejla Dümer'in aynı akşam ödül törenine katılmasında ısrar eden Ekrem Dümer, ödül plaketi hastaneye ulaştıktan kısa süre sonra hayata gözlerini yumdu.

Kendisi gibi oyuncu olan Yalçın Dümer'in babası olan Ekrem Dümer, 1928 yılında İstanbul'da doğdu. Ticaret Lisesi'nden mezun olan Ekrem Dümer, sanat yaşamına 1950'de ‘‘Ceza Kanunu’’ isimli tiyatro oyunuyla atıldı. Ses, İstanbul ve Muzaffer Hepgüler tiyatrolarında çalışan Dümer, sinemada genellikle karakter rollerinde oynadı.

Ekrem Dümer'in başlıca filmleri arasında Bekçiler Kralı, Canikom, Gazeteci, Nokta ile Virgül ve Paldır Küldür bulunuyor. Dümer, son olarak Şehir Tiyatroları'nda sahne amirliği yapıyordu. Ekrem Dümer için bugün saat 10.30'da Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde bir tören yapılacak. Cenaze daha sonra öğle namazının ardından Şişli Camii'nden kaldırılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle