Gündem Haberleri

Dülger: Türkiye'ye saldıran karşılığını alır

Hürriyet Haber
15.10.2003 - 14:42 | Son Güncelleme:

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'ne yönelik saldırının bu tür olayların meydana gelebileceğinin işareti olduğunu söyledi. Dülger, ''Yaparlarsa cezasını görürler'' dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu, ''BM ve Yardımcı Personelinin Güvenliği sözleşmesine Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Yasa Tasarısı''nı görüşmek üzere bugün bir toplantı yaptı. Komisyon üyesi milletvekillerinin sözleşme ile ilgili daha ayrıntılı bilgi istemeleri üzerine görüşmeler 21 Ekim Salı gününe ertelendi.
  
Komisyon Başkanı Mehmet Dülger, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada bir soru üzerine Bağdat'ta yaşanan saldırıyı değerlendirdi. Saldırıyı şiddetle kınadıklarını bildiren Dülger, ''Saldırı, orada o tür hadiselerin olabileceğinin işareti'' dedi.

Türkiye'nin Irak'a fetih amacıyla değil, istikrar ve güveni sağlamak için gitmeyi planladığını kaydeden Dülger, ''Oradaki imajımızın doğru tesisi için kendimizi anlatmalıyız. Bizi istemeyen güçler, gidip gitmeyeceği belli olmayan Türkiye'ye tepki gösterirken İngiltere orada, hiç ses seda yok. Bu saldırıları yaparlarsa cezasını görürler'' dedi.

Bu tür saldırıların sonuç vermeyeceğini de kaydeden Dülger, ''Türk Devleti bunlardan çekinmez, gözdağı, korkutmak, tehdit bizim için geçerli değildir'' dedi.
   
BEYİN FIRTINASI MERKEZİ
   
Açıklamasında, yeni dönem faaliyetleri ile ilgili de bilgi veren Dülger, komisyonun Türkiye'nin dış politikasının belirlenmesinde etkili bir ''Beyin fırtınası merkezi'' durumuna geleceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve bakanlık bürokratları ile sık sık biraraya gelmeyi planladıklarını bildiren Dülger, akademik çevreler, eski bakanların yeraldığı kurulla da toplantılar yapacaklarını söyledi.

Komisyon Başkanı Dülger, bu toplantılar sonunda ortaya çıkan görüşlerin bir rapor halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e sunulacağını da ifade etti.
  
Dülger, AB müzakerelerinin başlamasından önce, süreçte etkili olacak ülkelere geziler düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi. Komisyon Başkanı Dülger, bu ülkelerin, akademisyenler ve iş adamlarından çok karşılarında karar verme durumunda olan siyasetçileri görmek istediklerini bildirdi.

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı