Gündem Haberleri

  Düğün evi polisi

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kırıkkale Emniyeti, düğünlerde silah sıkarak çevresindekilere zarar verenleri yakalamak için her düğün evine sivil polis göndermeye başladı.

  Artık, Vali de atamayacak

  Siirt Vali Yardımcısı Ekrem İnci de, katıldığı bir düğünde üstelik Kaleşnikof’la böyle ateş etmiş, sonra da ‘‘Örfe ve adetlere uydum. Silah atmasam, ayıp etmiş olurdum’’ diye kendini savunmuştu.

  Sadece 3 günde 337 kişi

  Bir ay önce başlatılan bu yeni uygulama ile, sivil polisler, kendilerini belli etmeden düğünlere giderek sessizce çalışmaya başladı. Polislerden biri, düğünü izlerken, diğeri de kamerayla düğünü kaydedip, havaya rastgele silah sıkan magandaları tespit etti. Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, sadece 25, 26 ve 27 Ağustos tarihlerindeki düğünlerde 291'i sivil, 46'sı da resmi olmak üzere toplam 337 personel görev yaptı.

  25 kişi mahkemeye sevk

  Bir aydır süren bu yakın takip sonunda, 4 tabanca, 17 kurusıkı ve 4 adet tüfeğe el kondu. 25 kişi yakalanıp, yargıya sevkedildi. Düğünlerde silah sıkan magandalara, ‘‘Meskun mahalde silahla ateş edip, halkta korku, panik ve endişe yaratmak’’ suçundan 60 ila 100 milyon lira arasında para cezası uygulandı. Magandalığı tespit edilen bu kişilerin, bir daha silah ruhsatı almamaları için de önlem alındı.

  Ateş edenlerde azalma oldu

  Kırıkkale Emniyet Müdürü Hayrettin Gök, ‘‘Bazıları alkolün etkisiyle ‘Örf ve adetlerimiz' diyerek havaya rastgele ateş ederek, yaralanmalara ve ölümlere sebep olmaktadır. Rastgele silah sıkan magandaları anında gözaltına alıyoruz.

  Bu yüzden son günlerde ateş edenlerin sayısı asgariye indirildi. Bunu tamamenyok etmek için kararlıyız. Düğünlerimiz mateme bürünmesin’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı