Gündem Haberleri

  Düğmeye mi basıldı

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, ‘‘Asayişi sağlayan polis, asayişsizlik etkeni olursa işler çığırından çıkar’’ dedi. Ecevit, olayların gelişiminin ‘‘biryerlerden düğmeye mi basılıyor’’ sorusunu akla getirdiğini de söyledi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, önceki gün İstanbul'da başlayan ve dün diğer illerde de yapılan polis eylemlerine sert tepki gösterdi. Ecevit, ‘‘Ölüm oruçları, af tartışmaları ve polislerin yürüyüşlerinin aynı zamana denk gelmesi bir tesadüf mü, yoksa bir yerlerden düğmeye mi basıldı?’’ sorusuna da, ‘‘Bu olasılık da insanın aklına geliyor’’ yanıtını verdi.

  Ecevit, dün Başbakanlık'ta, Başbakanlık muhabirlerinin sorularını yanıtladı. İstanbul'da iki polisin ölümüne neden olan olayı, ‘‘teröristlerin ihaneti’’ olarak niteleyen Ecevit, şöyle konuştu:

  ‘‘Polisler zaman zaman duygularına kapılabilirler, tepki duyabilirler. Fakat eğer izinsiz olarak sokaklara dökülürlerse, asayişten sorumlu oldukları halde asayişsizlik etkeni olurlarsa, işler çığırından çıkar; halk güvensizlik ve çaresizlik duygusuna kapılır. Bundan da her halde en çok polisler üzülür.’’

  Cezaevlerindeki ölüm oruçlarıyla İstanbul'da polis otosuna saldırı olayı arasında bir bağlantı olup olmadığına ilişkin bir soruya Ecevit, henüz doyurucu bir değerlendirme gelmediğini belirterek yanıt verdi. Olayın faillerinin yakalanmadığını hatırlatan Ecevit, ‘‘Fakat her türlü olasılık akla geliyor’’ sözleriyle olaylar arasında bir bağlantı olabileceği imasında bulunurken, ‘‘Bunun bir terör eylemi olduğu kesin’’ dedi. Olaylar sırasında gazetecilere yönelik şiddeti de başka bir soru üzerine, üzütüyle karşıladığını ifade eden Ecevit, gazetecilerin polislerin en yakın yardımcıları olduğuna dikkat çekti. Polislerin, gazetecilerin görevlerini sağlıklı ve rahat bir şekilde yapabilmeleri için her yardımı göstermeleri gerektiğinin de altını çizdi. Ecevit, polislerin ücret dengesizliğini hatırlatan bir gazeteciye de, ‘‘Ücret dengesizliği Türkiye'nin genel sorunu. Maalesef şu ana kadar kamu görevlilerine doyurucu olanaklar sağlayamadık. Fakat ekonomimiz düzeldikçe bu konuda üstümüze düşen görevi yapacağız. Yani, sadece polisler için değil, memurlar için de böyle bir durum var’’ dedi.

  Ölüm oruçlarının sona erdirilmesine ilişkin yeni bir gelişme olmadığını belirten Ecevit, Hükümet'in günlerden beri cezaevlerinde huzur ve sükunun sağlanması için uğraştığını söyledi. Hükümet'in ölüm oruçlarını sona erdirmek için elinden gelen her şeyi yaptığına dikkat çeken Ecevit, ‘‘Fakat şu ana kadar maalesef olumlu bir yanıt alamadık. Eğer, Allah esirgesin, bazı ölümler olacak olursa, herhalde bundan hükümet değil, bu gençleri ölüme iten arkadaşları sorumlu olacaktır’’ diye konuştu.

  Bahçeli ülkücüleri uyardı

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin, polis servis aracının taranması, ölüm oruçları, ölüm orucuna destek veren sokak eylemleri ve son olarak da polislerin görülmedik biçimde sokak eylemlerine başlamasından kaygı duyduğu belirtildi.

  ‘Çok kritik’ bir dönemde, düğmeye basılmış gibi olayların tırmandırılması ve Ankara'daki olaylara ‘Ülkücülerin de’ karışması, Bahçeli'yi ve MHP yönetimini harekete geçirdi. Önceki günkü toplantısında Başbakan Bülent Ecevit'e ve ardından da Sabah Gazetesi yöneticisi Zafer Mutlu'ya çok ağır hakaretlerde bulunan İçel Milletvekili Ali Güngör'ü disipline sevkeden MHP Grup Yönetim Kurulu, dün de toplanarak ‘Meclis’teki ve sokaktaki gerginliği' ele aldı. MHP Grup Başkanvekillerinin, bugün de Bahçeli'nin bilgisiyle bir basın toplantısı düzenleyerek, ‘itidal’ çağrısı yapacakları öğrenildi. Bahçeli'nin kurmayları aracılığıyla teşkilatı ve Ülkü Ocakları'nı uyararak, sokak eylemlerinde yer almamalarını istediği öğrenildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı