GeriGündem DTP'nin "Türkçe" yanlışı düzeltildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  52
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DTP'nin "Türkçe" yanlışı düzeltildi

DTP'nin "Türkçe" yanlışı düzeltildi
refid:6990540 ilişkili resim dosyası

Milletvekili kayıt işlemleri sırasında DTP destekli Bağımsız Milletvekilleri Ahmet Türk ve Nezir Karakaş'ın "bildiğiniz dil" beyanı TBMM Özlük İşleri tarafından düzeltildi.

Ahmet Türk, formunu doldururken, “Bildiğiniz Diller” bölümüne Türkçe yazarken, Nezir Karakaş ise hem Türkçe hem Kürtçe yazdı.

TBMM Özlük İşleri tarafından yapılan inceleme sonrasında Türk’ün ve Karakaş’ın doldurduğu formların “Milletvekili kayıt doldurma formu” formatına uymaması ve resmi dilin Türkçe olduğu gerekçesiyle formlardakı beyanları sildiler.

"YABANCI DİL DİYE ANLAMADIM"

Mardin Bağımsız milletvekili Ahmet Türk ANKA’ya yatığı açıklamada, sorulan soruyu yanlış anladığını belirterek şunları söyledi:

"Formu doldururken “bildiğiniz diller” sorusunu konuşabildiğiniz diller diye anladım. Aslında kastedilen bildiğiniz yabancı diller diye anlamadım. Konuşabilen dil diye anladım. Onun üzerine yeniden formu düzelttik. Türkçe”yi yabancı dil kategorisinde görmedim.”

Yaptığı yanlışı anlayan Türk, Meclis’e danışmanını göndererek yanlışın düzeltilmesini istedi.Karakaş’ın ise Türk’ten sonra yeniden kayıt formunu düzeltmek istediği öğrenildi. Ancak her iki form da TBMM Özlük İşleri birimi tarafından düzeltildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle