GeriGündem DTP'liler kapatma kararını yorumladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DTP'liler kapatma kararını yorumladı

ANAYASA Mahkemesi’nin DTP’nin kapatılmasına ilişkin verdiği karara tepki gösteren DTP’li milletvekilleriyle belediye başkanları, kararın siyasi olduğu görüşünü savundu.

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, DTP’li milletvekillerinin istifasına ilişkin, “Parlamento dışına itilme durumuna gelmiş olsak dahi, akılcı ve gerçekçi değerlendirmeler siyasetin amaç ve hedefleri için yapılacaktır” dedi. Haklarında siyaset yasağı getirilenlerden Siirt Belediye Başkanı DTP'li Selim Sadak ‘kararın barışa karşı tahamülsüzlük’ olduğu değerlendirmesini yaptı, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, görevine bağımsız olarak devam edeceğini söyledi.

Hakkında siyaset yasağı kararı verilen Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla birlikte demokrasinin katledildiği iddiasında bulundu. Sadak şunları şöyledi:
“Değişime, dönüşüme, barışa ulaşmaya asla tahammül etmeyen bir karar. Bu karar Türkiye’ye asla artı getirmedi. Hak edilmeyen bur durum. Biz sorunların çözülmesini beklerken, tamamiyle hukuktan yoksun isnatlarla verilen bir karar. Cezalandırabiliriz, hatta sürgüne gönderilebiliriz. Düşüncelerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Bu karar kardeşlik, eşitlik, sevdasından, bizi alıkoyamaz. Demokratik ve barışa hizmet için mücadelemiz sürecek. Bu yaraları toplum olarak ülke olarak sarmakta zorlanıyoruz. Tarih bunu hak ettiği yere yazacaktır. Hukuktan yoksun oligarşik bir karar olarak değerlendiriyorum.”

HALİS: ‘DEVLETİN KÜRTLERE BAKIŞI NETLEŞTİ’

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, partilerinin kapatılmasını “Bu kararla birlikte devletin Kürtlere ve siyasetine bakışı bir kez daha netleşti” dedi.

Kararın oy birliği ile alınmasının anlamlı olduğunu kaydeden Halis, bu güne kadar alınan kararlarda oy birliği bulunmadığını söyleyerek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın siyasi parti başkanı gibi konuştuğunu öne sürdü. Halis, “Kürtlerin siyasi örgütlerine nasıl bakıldığını dışa vuruyor. Her şeyden önce barışa ve demokrasiye giden yola darbe olarak algılanmalı” diye konuştu.

DTP’li milletvekillerinin istifasına ilişkin de Halis, “Bu konuda parlamento dışına itilme durumuna gelmiş olsak dahi, her şeye rağmen gerekli değerlendirmeler yapılacak. Bu akılcı ve gerçekçi değerlendirmeler siyasetin amaç ve hedefleri için yapılacak” dedi.

BATMAN BELEDİYE BAŞKANI'NIN TAVRI

DTP’nin kapatılmasıyla birlikte siyasi yasaklılar arasında yer alan Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay, kararın Türkiye için talihsiz olduğunu söyledi. Başkan Atalay, “Bu karar ne Türkiye ne bizim için iyi oldu. Türkiye demokrasisi zarar gördü” dedi.

Atalay, kararın demokrasiye zarar vereceğini, Kürtlerin 5’inci partisinin kapatılmasının siyaset inancını iyice zedeleyeceğini söyledi. Atalay, “Bu karar bir arada yaşama inancımızı zedeler, sancılı bir dönemin başlamasına yol açar. Siyasi yasağımla birlikte DTP’den otomatik olarak düşmüş olacağım. Bağımsız da kalsam, gönül bağım sürecek” dedi.

Siyasi yasaklılar arasında DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’u görmeyi beklemediğini de ifade eden Atalay, “İsmimin de siyasi yasaklılar arasında bulunması benim için sürpriz oldu. Bu kararı beklemiyorduk, bu karar gerilimi daha da arttırır. Bir gün önce Ankara’daydık. Partinin durumu konusunda görüşümüz kapatılmayacağı yönündeydi. Beşinci kez Kürtlerin partisinin kapatılması toplumun siyasete olan güveni tamamen zedeler” dedi.

TUNCELİ BELEDİYE BASKANI ŞAHİN: KARAR SİYASİ

DTP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasına tepki gösteren Tunceli Belediye Başkanı DTP'li Edibe Şahin, kararın siyasi olduğunu söyledi. Demokrasi ve barış mücadelelerinin devam edeğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:
“DTP’nin kapatılmasıyla birlikte Türkiye demokratikleşme anlamında büyük bir darbe yedi. Bu süreçte parti kapatmalar hiçbir çözüm getirmez. Geçmişte de birçok parti kapatıldı, bu gidişle Türkiye tam bir parti mezarlığına dönüşecek. Türkiye’nin demokratikleşmesi anlamında bizim barış ve demokrasi mücadelemiz tabi ki devam edecek. Eğer Türkiye’de hukuk tam olarak işleseydi bugüne kadar Türkiye’de yapılanlar ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü çerçevesinde yapılan çalışmalardı. Elbette karırın içinde siyasi bir karar var aslında siyasi ağırlıklı bir karardır DTP’nin kapatılması.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle