Gündem Haberleri

  DTP'li Tuğluk: Şehit cenazelerine katılmak isteriz

  ANKA
  11.07.2007 - 10:10 | Son Güncelleme:

  DTP eski Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Aysel Tuğluk, şehit cenazelerine katılmak istediklerini söyledi.

  ASKER CENAZELERİNE KATILMAK İSTERİZ

  Tuğluk sözlerini şöyle sürdürdü:  "Kürt sorununun demokratik çerçevede çözülebilmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bizler asker cenazelerine de katılmak isteriz. Çatışmada her iki kesimin duyduğu acıları içimizde hissediyoruz. Ancak asker cenazelerinde tepki alabilme kaygısıyla bu törenlere katılmayı uygun bulmuyoruz. Kardeşliğe yönelik siyasetimizi provoke etmek isteyenlere prim vermeme ve ortamın gerilmesinin önüne geçmek için genel olarak katılmıyoruz. Ancak bölgede birçok partili arkadaşlarımız taziye evlerini ziyaret ederek başsağlığında bulunuyor ve acıları paylaşıyorlar.”

  BARIŞÇIL ÇÖZÜM İÇİN MECLİS

  Kürt sorununun barışçıl temelde çözülmesi için aday olduklarını söyleyen söyleyen Tuğluk, “Cumhuriyetin demokratikleşmesi için Kürtlerin Parlementoya girmesi çok önemlidir” dedi. Tuğluk, “70 milyonluk Türkiye’yi kucaklamaya hazırız. Bizler kendi iç dinamiklerimizle bu sorunu çözmek zorundayız. Biz bunu başaramazsak, AB ve ABD bununla ilgili içişlerimize karışarak farklı çözüm önerileri getirir. Bunun sonucunda da Türkiye bölünme tehlikesi geçirir. Bizler sorunlarımızı farklılıklara tahammül ederek iç dinamiklerimizle çözmeyi başarmalıyız” diye konuştu.


  TÜRBAN SERBEST OLMALI

  Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Aysel Tuğluk, "türban yasağını" insan hakları ihlali olarak değerlendirdiklerini söyledi. Seçildikleri taktirde konuyu Meclise taşıyacaklarını ifade eden Tuğluk şunları söyledi:

  “Bugüne kadar birçok parti halkın manevi inançlarını siyasi temelde kullanarak siyasete alet ettiler. Parti olarak inanç sorununun vicdanda yaşandığına inanıyoruz. Dinin siyasete alet edilmesine karşıyız. Özellikle türban konusunda şimdiye kadar reklamsal konuşmalar yapmadık. Bunun nedeni, halkın maneviyatını siyasete alet etmeyi, etik olarak görmememizden kaynaklıdır. İlköğretimden üniversiteye, sonrasında kamusal alanda başörtülü vatandaşlar son derece mağdur olmaktadır. Bizler bu konunun çözümünden yanayız. Bunu yaparken de kurumları birbirine kırdırmamak gerekir. Toplumsal ve kamusal alanda türban serbest bırakılmalıdır.”

  KOALİSYON VE İTTİFAKLARA AÇIK KAPI

  Tuğluk, son günlerde öne çıkan AKP'nin DTP ile birlikte hareket etme olasılığıyla ilgili tartışmalara da değindi. "Uzlaşma ve Kürt sorunu konusunda destekleyici adım atan her partiyi destekleyeceğiz" diyen Tuğluk, 22 Temmuz sonrasında bağımsız adayların Meclis'te "kilit" rol oynacağını ifade etti. Tuğluk yunları kaydetti:

  "Bizimle kendi siyasetlerini hayata geçirme temelinde samimiyetsiz yaklaşanları desteklemeyeceğiz. Parlementoda kilit bir rol oynayacağız. Ama ülkeyi çıkmaza sokarak çözümde kilitlemeyi değil, barışçıl ülke bütünlüğünden yana politikalar geliştirerek kilidi açma rolünü oynayacağız. Amacımız çatışmaların olmadığı, istihdam sorununa tamamen çözüm bulunmuş bir bölge ve ülke yaratmaktır. Bunun için de diğer parti ve kurumlarla birlikte çalışmalar yapılması gerekiyor."

  TÜM BÖLGELER İÇİN UMUTUZ

  Kendilerini neden “Bin Umut” adayları olarak niteledikleri şeklindeki bir soruya da Tuğluk şöyle yanıt verdi:

  “Türkiye’nin ciddi anlamda muhalif bir sese ihtiyacı var. Bu sesi, kendini iktidara getirme uğraşında olan CHP’nin yankılatamadığı açık ve net ortadadır. CHP, AK Parti muhalifidir. Açık ve net olarak söylemek gerekirse muhalefet demek, ülkenin sorunlarına eğilebilmek demektir. Biz, sadece Doğu ve Güneydoğu bölgeleri için değil, tüm bölgeler için kendimizi umut olarak görüyoruz. Bu halk binlerce bedel verdi. Acı çekti. İşte onların beklentilerini Meclis'e taşımak ve en iyi bir biçimde temsil etmek amacı ile kendimize bin umut adayı dedik."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı