Gündem Haberleri

  DTP'li Miroğlu'na 5 yıla kadar hapis istemi

  A.A
  06.07.2007 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında, “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 8 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı.

  Terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Abdi İpekçi Parkı'nda, 25 Mart 2007 tarihinde düzenlenen Nevruz kutlamaları sırasında yapılan konuşmalara ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

  Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin tarafından hazırlanan iddianamede, kutlamalara başta DTP olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı kaydedildi.

  Kutlamalara katılan grupların, terör örgütü ve elebaşı lehine sloganlar attığı ve dövizler taşıdığı ifade edilen iddianamede, DTP Genel Başkan Yardımcısı Miroğlu'nun da kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, terör örgütünün propagandasını yaptığı belirtildi.

  İddianamede, Miroğlu'nun, söz konusu konuşmasında, terör örgütü elebaşının sağlığıyla ilgili iddialardan söz ederek, bu konuda tehdit içeren ve terör örgütünü öven ifadeler kullandığı kaydedildi. Miroğlu'nun konuşmasındaki “Sevgili arkadaşlar elbette PKK'lı burada ve siz DTP'siniz” şeklindeki sözlerine de iddianamede yer verildi.

  İddianamede, Miroğlu'nun yanı sıra, toplantıya katılan Kaya Gökten, Aytaç Ayhan, Deniz Demir, Taylan Gürel ve Ferhat Gümüş ile 18 yaşından küçük K.M.Ç, V.T, C.T. ve H.K'nin de “terör örgütünün propagandasını yaptıkları” belirtildi.

  İddianamede, terör örgütünün, “süreç içerisinde yapmış olduğu sözde kongreleri ile amaçladığı sonuca ulaşabilmek amacı ile bir kısım stratejiler geliştirdiği ve zamanla örgüt elebaşısı Abdullah Öcalan'ın yakalanması ile birlikte sözde siyasallaşma dönemine yönelik örgütsel faaliyetlerde bulunmaya başladığı ve bu bağlamda yeni stratejiler geliştirerek demokratik hakkın kullanımı gibi gözüken ancak örgütün siyasallaşma amacına hizmet eden bir kısım gösteri ve eylemlerde bulunduğu” ifade edilerek, bu amaçla Nevruz ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün fırsat olarak görüldüğü kaydedildi.

  İddianamede, Orhan Miroğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 kişinin, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2. maddesinde düzenlenen “terör örgütünün propagandasını yapmak” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

  18 yaşından küçük K.M.Ç, V.T, C.T. ve H.K'nin ise aynı suçtan, 8 aydan 3 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı