Gündem Haberleri

  DTP'li Demirtaş: DTP'ye saldırının adı terörle mücadele oldu

  ANKA
  12.10.2007 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, birbiriyle kavga etmek ya da kendini gizlemek isteyenlerin DTP’ye saldırdığını öne sürerek, “Bazı adlandırmalarda bulunarak bunu yapıyorlar. Biz de diyoruz ki PKK PKK’dir, DTP de DTP’dir. Biz kimsenin sözcüsü değiliz. Öyle olmak istesek bile PKK birilerini sözcü olarak kabul etmeyecektir, bunu bilmiyorlar mı? Biliyorlar ama DTP’ye saldırıların adı ne yazık ki bugünlerde ‘terörle mücadele’ olmuştur” dedi.

  DTP Genel Başkan Vekili Demirtaş, TBMM Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ilk kademe belediye başkanları Fırat Anlı, Yurdusev Özsökmenler, Zülküf Karatekin ile çok sayıda DTP’li ve sivil toplum kuruluş temsilcisi bayram nedeniyle Mardinkapı Mezarlığı’na gitti. DTP’li siyasetçiler, 1991’de kaçırılıp öldürülen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın mezarının başında toplanarak dua etti ve mezara karanfil bıraktı.

  Vedat Aydın’ın eşi Bismil Belediye Başkanı Şükran Aydın’ın da hazır bulunduğu mezarlık ziyaretinde konuşan Demirtaş, Vedat Aydın’dan “ömrünü halkına adamış büyük önder ve demokrasi şehidi” olarak söz etti. Musa Anter, Mehmet Sincar, Orhan Doğan ve Mehmed Uzun’u da anan Demirtaş, "tüm demokrasi ve özgürlük şehitlerini saygıyla andığını" söyledi.

  “PKK PKK’DİR, DTP DE DTP’DİR”

  Bayram nedeniyle yurdun dört bir yanında bayram ziyaretlerinin yapılacağını ancak çeşitli yerlerde "kan ve gözyaşı siyasetiyle, duygu sömürüleriyle halklar arasındaki köprüleri yok etmek isteyenlerin" bulunacağını söyleyen Demirtaş, “Bugün ırkçı saldırılar ne kadar artmışsa bizler de buna karşı kardeşlik duygularımızı daha fazla pekiştirerek, barış sesimizi daha fazla yükselterek cevap vermeliyiz” diye konuştu.

  Birbiriyle kavga etmek isteyenlerle kendini gizlemek isteyenlerin DTP’ye saldırdığını öne süren Demirtaş, şunları dedi:

  “Bazı adlandırmalarda bulunarak bunu yapıyorlar. Biz de diyoruz ki PKK PKK’dir, DTP de DTP’dir. Biz kimsenin sözcüsü değiliz. Öyle olmak istesek bile PKK birilerini sözcü olarak kabul etmeyecektir, bunu bilmiyorlar mı? Biliyorlar ama DTP’ye saldırıların adı ne yazık ki bugünlerde ‘terörle mücadele’ olmuştur.”

  “BÜTÜN PARTİLER TEZKERE PEŞİNDE”

  Başbakan Tayyip Erdoğan’a da seslenen Demirtaş, “Böyle bir mübarek günde unutmayın ki halk size daha fazla gözyaşına sebep olasınız diye oy vermedi. Halk size başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye’de demokrasinin önünü açasınız diye oy verdi sayın Başbakan” diye konuştu. Diyalogdan yana olduklarını yineleyen Demirtaş, “Ama ne yazık ki Meclis’te DTP’den başka barıştan, kardeşlikten bahseden parti kalmamıştır. Maalesef bütün partiler tezkere çıksın, daha fazla kan aksın, daha fazla ölüm olsun demektedirler” diye konuştu. Demirtaş, “Mutlaka barışın kazanacağını, barışta ısrar edeceğimizi yineliyoruz” dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı