Gündem Haberleri

  DTP'li Belediye Başkanvekili ile 17 kişi tutuklandı

  Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR, (DHA)
  10.10.2007 - 17:56 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’ın DTP’li Kayapınar Belediyesi Başkanvekili Hüsniye Düzel ile bazı parti üyelerinin de aralarında bulunduğu 18 kişi ‘Fiilen suç işlerken suçluyu övme ve terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklandı.

  Diyarbakır’ın Bağlar Beldesi’nde 30 Eylül günü DTP binası önünde teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevi şartlarının iyileştirilmesi gerekçesiyle basın açıklaması yapıldı. Yasadışı sloganların atıldığı açıklama bittikten sonra, bir grubun polisin ‘dağılın’ uyarısına uymaması sonucu kısa süreli arbede yaşandıı. Polis olayla ilgili yürütüğü soruşturma kapsamında 30 kişiyi gözaltına aldı.

  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ünde soruşturmalarnı tamamlanan zanlılar dün gece ve bu sabahtan itibaren Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Savcıya ifade verdikten sonra nöbetçi mahkeme sevkedilenlerden Kayapınar Belediye Başkanvekili Hüsniye Düzel ile DTP üyesi Mehmet Uçaş, Mehmet Çelik, Cemal Ayyıldız ve Adem Alçin dün gece tutuklandı.

  BUGÜN DE 13 TUTUKLAMA

  Operasyon kapsamında bugün adliyeye sevkedilen ve aralarında Büyükşehir ve Kayapınar belediyesi çalışanlarının da bulunduğu zanlılardan Seyfettin Özdoğan, Zeki Arşimet, Nebi Kılıç, Ekrem Çiçek, Yılmaz Kahraman, Medeni Kaya, Sonay Engin, Kadri Pekdoğan, Mehmet Çiçekçi, Veysi Kaya, Murat Farisoğulları, Mahrem Bulut ve İsmet İnci de tutuklandı. Böylece olayla ilgili toplum tutuklu sayısı 18’e yükseldi.

  Aralarında DTP Diyarbakır il yöneticisi Raziye Taşkıran’ın da bulunduğu 9 kişinin mahkemesi ise sürüyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı