Gündem Haberleri

  DTP'li başkanlardan 29 Ekim protestosu

  Hürriyet Haber
  29.10.2008 - 17:16 | Son Güncelleme:

  GÜNEYDOĞU’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşku içinde kutlandı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği kutlamalar için sıkı güvenlik önlemleri alındı. Bazı kentlerde DTP’liler törenlere katılmadı.

  Bazı DTP'li başkanlar törenlere katılmadı

  Tunceli Atatürk Stadı'ndaki törende konuşan Vali Mustafa Yaman,  “Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Türk milletinin karakteri olan bağımsızlık ve  hürriyetinden ne pahasına olursa olsun ödün verilmeyeceği dost düşman herkese  ispatlanmıştır” dedi.

  Program, halk oyunları gösterisinin ardından yapılan resmi geçitle sona  erdi.

  Törene, Jandarma Bölge Komutan Tümgeneral Mehmet Çörten, 4. Komando Tugay  Komutanı Tuğgeneral Levent Gözkaya, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Kıdemli  Albay Zafer Önder, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, kurum müdürleri,  vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

  Atatürk Stadı'ndaki törende Tunceli Belediyesini temsilen bir yetkilinin  bulunmaması dikkati çekti.

  BATMAN’DA ASKERLER SLOGANLARLA YÜRÜDÜ

  Cumhuriyet Bayramı Batman’da da coşku içinde kutlanırken, DTP’li Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan törenlere katılmadı. Vali Recep Kızılcık, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Murat Kırkkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker halkın bayramını kutladı.

  Geçit töreninde askerler, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Her Türk asker doğar’, ‘Vatan sana canım feda’ sloganları attı. Askerlerin geçit töreninde bazı çocukların da askerlerin arasına karışıp yürüdükleri görüldü. TÜPRAŞ’a ait mini rafinerinin geçit töreninde yer alması büyük ilgi gördü. Tören boyunca sıkı güvenlik önlemleri alındı.

  SİLOPİ'DE BAŞKAN'A AYRILAN YERE ÇOCUK OTURDU

  Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeki törenlere DTP’li Belediye Başkanı Muhsun Kunur katılmazken, Kaymakam Aydın Abak, 172’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Sadık Piyade, Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk, halkın bayramını kutladı. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı törenlerde Belediye Başkanı Kunur’un yerine 5 yaşındaki Alper Ayaslı oturtuldu.


  Şırnak'taki kutlamalar, hava muhalefeti nedeniyle öğleden sonraya  ertelendi. Cizre ilçesindeki kutlamalara da Hükümet Konağı önünde yapılan törenle  başlandı.
  Kaymakam Cihan Demirhan, konuşmasında, yıllardır birlik ve beraberlik  içinde yaşayan insanların üzerinde oyunlar oynandığını belirterek, “Tek yürek  halinde olan milletimiz sayesinde bu oyunlar her seferinde boşa çıkartılmıştır.  Bundan sonra da böyle olmaya devam edecektir” dedi.
  Törenlere Cizre'nin DTP'li belediye Başkanı Ahmet Dalmış katılmadı.

  DTP'Lİ BAŞKAN, ‘BAŞBAKAN ERDOĞAN'I PROTESTO ETMEK' İÇİN TÖRENE KATILMADI

  Cumhuriyet'in 85'inci yılı Van Bitlis ve Hakkari'de törenlerle kutlandı. Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli’deki kutlamalara, DTP'li Belediye Başkanları katılmadı. Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurt, törenlere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partilerine yönelik açıklamalarını protesto etmek için katılmadığını söyledi.
  Van'daki tören Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtına çelenk koyulması ile başlarken, Beşyol Mevkii'nde devam etti.

  Törenlere Van Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Yurdaer Olcan katıldı. Halkın, tören birlikleri ve öğrencilerin bayramının kutlanması ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

  Van Valisi Özdemir Çakacak, Atatürk'ün gösterdiği hedefe ulaşmada yılmadan, usanmadan devam edeceklerini söyledi. Vali Çakacak, kendilerini bu hedeften hiçbir gücün alıkoyamayacağını belirterek, “Milletimizi bölmeye çalışanlar, Çanakkale’de koyun koyuna yatan şehitlerimizin Vanlısı’yla, Edirnelisi’yle, Karslısı’yla, İzmirlisi’yle nasıl bu vatanın birliği, dirliği, bütünlüğü için canlarını ortaya koyduklarını görsünler de asla kötü emellerinin gerçekleşemeyeceğini anlasınlar” dedi.

  DTP'Lİ BASKANLAR KATILMADI

  Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurt, ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto etmek' amacıyla Cumhuriyet bayramı kutlama törenlerine katılmadığını söyledi. Kurt, 2 Kasım'da Hakkari'ye gelecek olan Başbakan Erdoğan'ın DTP'ye yönelik ‘terör yandaşları’ açıklamalarından dolayı protesto ederek kutlamalara katılmadığını söyledi. Kurt, Başbakanın bu sözünden dolayı DTP’lilerden ve Kürtler'den özür dileyinceye kadar da protesto eylemlerinin devam edeceğini belirtti. Hakkari'deki kutlamalara şehir stadında devam edildi.

  Çukurca'da AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Turan’ın da katılımıyla törenler yapılırken, Şemdinli ve Yüksekova'da belediye başkanları olmadan törenler yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı