Gündem Haberleri

  DTP'li başkan, müfetişlere ifade verdi

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  29.07.2007 - 10:39 | Son Güncelleme:

  FRANSIZ Haber kanalı France 24'e PKK terör örgütünün desteklenmesi gerektiğini söylediği öne sürülen Şırnak Belediye Başkanı DTP'li Ahmet Ertak, İçişleri Bakanlığı'nca gönderilen mülkiye müfetişlerine ifade verdi. Başkan Ertak, bu sözlerin kendisine ait olmadığını televizyonun yorumu olabileceğini söyledi.

  Geçen hafta Şırnak'a giden 2 mülkiye müfetişi, İçişleri Bakanlığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak'ın ifadesini aldı. Şırnak Valiliği'ndeki müfetişlere ifade veren Başkan Ertak, programda kendisine ait olduğu söylenen sözleri kullanmadığını söyledi. Başkan Ertak, France 24'e Kürtçe konuştuğunu ve sözlerinin tercüman aracılığı ile Fransızca'ya çevrildiğini anlatırken, “Bölgede bir PKK gerçeğinden söz ettim. 25 yıldır bu sorunun çözülemediğini anlattım” dedi.

  İçişleri Bakanlığı müfetişlerinin Fransız kanalında yayımlanan röportaj ile ilgili kaset kaydını beraberlerinde getirdiği belirtilirken, Ahmet Ertak, “PKK desteklenmeli” ve “Biz de PKK’yı destekliyoruz” sözlerinin kendisine ait olmadığını savundu.

  Belediye Başkanı Ahmet Ertak’ın, 6 Temmuz'da uydu aracılığıyla yayın yapan France 24'te yayınlanan programda, “PKK Kürt halkını destekliyor. Biz de öyle. PKK'yı destekliyoruz. PKK, 20 yıldır burada savaşıyor. Savaş, şiddet ve kan istemiyoruz ama Kürtler için başka bir alternatif de yok. Kimse ölmek istemiyor ama demokrasi, adalet ve varlığımız için ben bile varım” dediği iddia edilmişti. Sözlerinin çarpıtıldığını ileri süren Ertak ise, televizyondan programın kaydını istediğini belirtmişti. Programı hazırlayan Fransız sunucu ise Paris'te yaptığı açıklamada Ertak'ın sözlerini neden inkar ettiğine anlam veremediğini söylemişti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı