Gündem Haberleri

  DTP'li Ayna: Serap ve Aydın demokrasi şehididir

  Nezir GÜNEŞ- İbrahim AYDOĞAN/MARDİN, (DHA) / A.A
  10.12.2009 - 17:17 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, İstanbul'da otobüse molotofkokteyli atılması sonucu yanarak hayatını kaybeden Serap Eser ile Diyarbakır'daki izinsiz gösteride ölen Aydın Erdem'in “barış ve demokrasi şehidi” olduğunu söyledi.

  DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, İstanbul'da otobüse molotofkokteyli atılması sonucu yanarak hayatını kaybeden Serap Eser ile Diyarbakır'daki izinsiz gösteride ölen Aydın Erdem'in “barış ve demokrasi şehidi” olduğunu söyledi.

  Ayna, Diyarbakır'daki izinsiz gösterilerde yaşamını yitiren Aydın Erdem için Mardin'in Kızıltepe ilçesinde açılan taziye çadırını ziyarette yaptığı konuşmada, Erdem'i daha 23 yaşındayken kaybettiklerini söyledi. Ayna, “17 yaşındaki Serap'ı İstanbul'da kaybettik. İkisi de barış ve demokrasi şehididir. Ben buradan Başbakan'a soruyorum neyi bekliyorsunuz. Ufak bir adım atmak için birilerinin ölmesi mi lazım. Kürtlerle savaşmaktan artık vazgeçin, bu halkın eşitlik talebi var” ifadesini kullandı.

  DEMOKRATİK AÇILIM ZIKKIM

  Diyarbakır’da pazar günü çıkan olaylarda yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Aydın Erdem’in Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde kurulan taziye çadırını ziyaret eden DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, demokratik açılıma ‘zıkkım’ yakıştırmasında bulundu.

  DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve DTP Mardin İl Başkanı Davut Bozan ile Diyarbakır’daki olaylarda yaşamını yitiren Dicle Üniversitesi Matematik bölümü İkinci sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Erdem için Kızıltepe Cumhuriyet Mahallesi’nde kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Aydın Erdem’in babası Mahmut Erdem ve annesi Melise Erdem’e başsağlığı dileklerinde bulunan Ayna, daha sonra dua etti.

  AK PARTİYE ELEŞTİRİ

  Taziye çadırında bir konuşma yapan Ayna, AK Parti’nin açılımdan anladığı şeyin Aydın ve Aydın gibileri sokağa dökmek olduğunu önü sürdü. Ayna, “Ben Aydın’ı tanıyordum. Aylardır ‘açılım açılım’ diyorlar, bir türlü bu açılım zıkkımının ne olduğunu açıklayamadılar. AKP’nin açılım dediği şey, insanları demokratik haklarıyla ilgili taleplerini dile getirmek için onları sokağa dökmektir. AKP’nin açılımdan anladığı şey, partileri kapatmak, gencecik insanları öldürmek” dedi.

  Konuşması sırasında ezan sesinin duyulması üzerine izin isteyerek konuşmasına son veren DTP Ayna, taziye çadırında kendisine ikram edilen mırra (yöreye özgü acı kahve) içti. Taziye çadırını ziyaretten sonra bir gazetecinin ‘Ahmet Türk’ün sine-i millete dönüş konusundaki açıklamasıyla ilgili sorusuna, Ayna, “Biz DTP’nin kapatılması ya da bir tek milletvekili arkadaşımıza dahi siyasi yasak gelmesi halinde istifa edeceğimizi açıklamıştık. Bu zaten bilinen bir şey. Hala aynı noktadayız” diye yanıt verdi.

  ÖLDÜRÜLEN PKK’LININ EVİNİ DE ZİYARET

  Kızıltepe’de Aydın Erdem’in taziye çadırını ziyaretinden sonra Mardin kırsal kesiminde bir süre önce güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK’lı Ziyaattin Günay’ın evini de ziyaret eden Emine Ayna, baba Mehmet Günay’a başsağlığı diledi. Ziyaretten sonra Saraçoğlu Mahallesi’nde kendisini eve çay içmeye davet eden bir vatandaşa Ayna, “Partiyi zaten kapatacakları için ileride sizinle daha çok görüşme imkanımız olacak. Sizinle bugünlerin tadını çıkarırız. Çay da içeriz yemek de yeriz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı