Gündem Haberleri

  DTP'den Yılmaz'a gensoru tehdidi

  Hürriyet Haber
  19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demokrat Türkiye Partisi, Devlet Bakanı Refaiddin Şahin'i ‘Tedbirli’ olarak ve ‘Kesin ihraç’ talebiyle müşterek disiplin kuruluna sevk etti. DTP Grup Başkanı Mahmut Yılbaş, Şahin'in tedbirli olarak disipline sevk edildiği için bakanlık dahil bütün görevlerinden uzaklaştırılmasını istedi. Yılbaş, aksi halde hem Başbakan Mesut Yılmaz hem de Şahin hakkında gensoru önergesi vereceklerini bildirdi.

  Yılbaş dün düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin ve Başbakan Yılmaz'ın Şahin konusunda gerekeni yapmadıkları gerekçesiyle hukuku çiğnedikleri ve Anayasa suçu işlediklerini ileri sürdü.

  YILMAZ'A SİTEM

  Yılbaş, bu konuda DTP'nin isteğinin dikkate alınmadığı yolunda bir hatırlatma üzerine, ‘‘Sayın Başbakan, hükümet dışından biri kaşını kaldırsa, seçim tarihini değiştiriyor. Biz hükümetin içindeki bir ortak olarak istekte bulunuyoruz, ayağını sürüyor’’ diye sitem etti.

  KREDİLER ARAŞTIRILSIN

  Yılbaş, Başbakan'a ‘‘Hodri meydan. Devletin tüm denetim mekanizmaları elinde. Şahin'in kime ne kadar kredi verdiğini araştırın. İcraatlarının tamamını hiç vakit geçirmeden Başbakanlık Teftiş Kurulu'na incelettirin. Gerekiyorsa ilgilileri hakkında soruşturma açtırın’’ dedi.

  GRUP DAĞILABİLİR

  Bakanlığı bir parti görevi olarak yorumlayan Yılbaş, 1 Ekim'de Meclis açılıncaya kadar Şahin'in görevinden ayrılmaması halinde gensoru mekanizmasını işleteceklerini yineledi. Bu arada 15 gün içinde karar alacak olan Müşterek Disiplin Kurulu Şahin'i ihraç ederse, DTP'nin 20 olan milletvekili sayısı 19'a düşecek ve ve parti grup olma niteliğini kaybedecek.

  DTP'NİN YOĞURT YİYİŞİ

  Yılbaş, 1956 yılında DP grubunun Menderes hariç tüm bakanları düşürmesinden ardından 2. kez bir partinin kendi bakanını düşürdüğünü ve bunun grubu bıçak sırtında olan bir parti açısından siyasete örnek olması gerektiğini savundu. Yılbaş, ‘‘Gensoru yerine hükümetten çekilmek daha mantıklı değil mi?’’ sorusu üzerine, ‘‘Gensoru sadece muhalefete verilen bir hak değildir, bizim yoğurt yiyişimiz böyle’’ dedi.

  HEMŞERİLERİNİ ATAMIŞ

  Şahin'in grupta bakanlıktan düşürülmesi olayına ilişkin tüm aşamaları anlatan Yılbaş, devleti korumak için bakanlıktan ayrılmadığını savunan Şahin'in Emlak Bankası'na atadığı kişilerin listesini basına dağıttı. Yılbaş, ataması yapılan 51 kişiden 46'sının Şahin'in seçim bölgesi olan Ordu ve bunlardan 30'unun da ilçesi olan Ünye'den olduğuna dikkat çekti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı