Gündem Haberleri

  DTP'den Tunceli'nin adı 'Dersim' olsun teklifi

  Hürriyet Haber
  18.11.2009 - 09:58 | Son Güncelleme:

  DTP, Tunceli’nin adının 'Dersim' olarak değiştirilmesi için harekete geçti. Şubat ayında bu değişiklik için kanun teklifi veren DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, teklifin Meclis Genel Kurulu’na gelmesi için hem AKP’den hem de CHP’den destek isteyecek.

  Şerafettin Halis, hem demokratik açılım süreci hem de CHP’li Onur Öymen’in Dersim İsyanına yönelik sözleri üzerine harekete geçti. Halis, “Başbakan, CHP’nin sözlerinden sonra 'Dersim katliamı' dedi, 'Tuncelili kardeşlerim' dedi. Eğer bu sözlerinde samimiyse kanun teklifimize destek verir” dedi.

   

  Aysel ALP YAZIYOR

  İl milletvekili olarak 'Dersim' adının yeniden alınması için büyük bir sorumluluk hissettiğini belirten Halis, “Teklifimizin Genel Kurula inmesi için çalışacağım. Bu adın geri verilmesi için destek alabilmek için ikili temaslarda bulunacağım. Ayrıca konuyu DTP grubuna getirerek, AKP’den de grup olarak destek alınmasına çalışacağım” diye konuştu.

   

  Halis, bu tür çalışmalarda ikili temasın önemli olduğunu vurgularken, CHP’den de destek isteyeceklerini söyledi. Ancak “Sayın Öymen’i destekleyen CHP ne yapar bilmiyorum. CHP tarihle yüzleşmek istiyorsa bu adın geri verilmesine destek olmalıdır” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı