Gündem Haberleri

  DTP'den Diyarbakır'da polislere suç duyurusu

  Felat BOZARSLAN- Serdar SUNAR/DİYARBAKIR, (DHA)
  08.12.2009 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır'da pazar günçü çıkan olaylarda üniversite öğrencisi Aydın Erdem'in öldürülmesiyle ilgili polislerle hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu Anlı, Tokat'ta 7 askerin şehit olduğu saldırıya ilişkin, “Toprağa düşen her can hepimizin yüreğine sıkılmış bir kurşundur. Hepimizin yüreğinde patlayan bir bombadır” dedi.

  DTP, Diyarbakır'da pazar günü yapılan izinsiz yürüyüş sırasında ateşli silahtan çıkan mermiyle öldürülen Aydın Erdem'le ilgili Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, suç duyurusu dilekçesinde, üniversite öğrencisi Aydın Erdem'in kasten, ateşli silahla, arkadan vurularak öldürüldüğünü belirterek, polis memurları hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını ve sorumluların yargı önüne çıkarılmasını istedi.

  “BOMBA HEPİMİZİN YÜREĞİNDE PATLADI”
  Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan DTP İl Başkanı Fırat Anlı, Tokat'ın Reşadiye İlçesi yakınlarında 7 askerin şehit edilmesi ile ilgili olarak, “Bir ay öncesine baktığımızda bu günün neden geliştiğini, kendi ipuçları içinde barındırıyor” dedi. Anlı, insanların yaşamını yitirmememesi için mücadele ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
  “Toprağa düşen her can hepimizin yüreğine sıkılmış bir kurşundur. Hepimizin yüreğinde patlayan bir bombadır. Ölümleri durdurmak için yaşam hakkının kutsallığını savunmak lazım. Bugün yeni bir başlangıç yaparsak, örneğin; DTP hakkındaki kapatma davası olumlu bir şekilde sonuçlanırsa, Başbakan Türkiye'ye döndüğünde yeni bir yaklaşımla süreci ele alır, diyalog kanalllarını açarsa, Türkiye'nin tekrar 1-2 ay önceki tabloya dönüşebileceğine inanıyorum. Umudumuzu kaybetmedik. Ama biz geç kaldıkça, görevimizi ihmal ettikçe, gençlerimiz yaşamını yitirmeye devem ediyor. Herkes bugün yeni bir başlangıç yapmalıdır. Bu önemli bir fırsattır.”

  DTP hukuk komisyonu üyesi avukat Meral Danış Beştaş, adliye önünde yaptığı açıklamada, Aydın Erdem'in öldürülmesi sırasında görgü tanıkları olduğunu ancak, bunların polis tarafından gözaltına alındığını ileri sürdü. Danış, gözaltına alınanan görgü tanıklarının verdiği bilgilerde, Erdem'in öldürüldüğü yerde boş kovanların toplandığını söylediğini belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı