Gündem Haberleri

  DTP yönetiminden seçim değerlendirmesi

  A.A
  27.07.2007 - 15:04 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Partisi (DTP) Merkez Yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada, partinin seçimde grup kuracak kadar milletvekili çıkarmasına rağmen beklenilen düzeyde bir sonuca ulaşılamadığı, bunun dışardan kaynaklanan nedenleri kadar, kendilerinden kaynaklanan nedenlerinin de bulunduğu ifade edildi.

  Yazılı açıklamada, DTP Merkez Yürütme Kurulu'nun dün genel merkezde toplanarak, seçim sürecini değerlendirdiği ifade edildi.
  Açıklamada, “AKP'nin oyunu artırmasındaki temel faktörün, alternatifsiz bırakılan halkın istikrar arayışı olduğu” görüşü dile getirildi.
  Açıklamada, “Halk, AKP'nin sergilediği değişimden yana söylem ve görüntüsüne prim vermiştir. Bu anlamıyla, AKP, seçim sonuçlarını iyi okumalı, halkın demokratik değişim yönünde talep ve beklentilerine karşılık verecek bir sorumluluk yüklendiğini göstermelidir” denildi.
  Partinin aldığı sonuçların da değerlendirildiği açıklamada, özetle şu görüşlere verildi:

  “DTP olarak seçimden daha yüksek beklentilerimiz olmakla birlikte, Mecliste grup kuracak sayıda milletvekili çıkarmamız çok önemli ve Türkiye için büyük bir kazanımdır. Bir grup kuracak sayıda milletvekili çıkarmamıza rağmen beklediğimiz düzeyde bir sonuca ulaşamamamızın dışımızdan kaynaklanan nedenleri kadar, kendimizden kaynaklanan nedenleri de vardır ve bunlarla yüzleşmekten çekinmeyeceğiz.

  Temsilde adaletin önünde büyük engel oluşturan antidemokratik seçim barajı nedeniyle bağımsız adaylarla seçime girdiğimiz bilinmektedir. Bu durum, daha az milletvekili kazanmamıza yol açsa da artık barajın anlamsızlaştığı ortaya çıkmıştır.
  Bağımsız adaylarla seçime girmenin dezavantajlarının yanı sıra başta Hakkari olmak üzere kimi illerde aday sayısına ilişkin isabetli karar alamadığımız ortaya çıkmıştır.

  Parti bileşenlerinin ve tüm kurumlarımızın kolektif bir biçimde harekete geçmekte yetersiz kalması verimin düşmesine yol açmış ve parçalı bir görüntü yaratmıştır. Seçim sürecinde güçlü bir propaganda ile ortaya çıkmamamız bir boşluk yaratmıştır.”
  Açıklamada, “birleşik oy pusulası nedeniyle ve kimi yerlerde çıkarılan zorluk, engel ve hilelerle en az 5 milletvekili kaybedildiği” iddiasına yer verilerek, gümrük kapılarında kullanılan oyların illere dağıtılmasının gümrük kapılarındaki pusulalarda adı yer almayan bağımsız adaylar için “büyük bir haksızlık olduğu” görüşü savunuldu.

  DTP'nin yeni dönemde barış, demokrasi, her alanda değişim ve özgürlüklerin teminatı olacağı belirtilen açıklamada, “Dar polemiklerle değil sorunların özüyle uğraşacağız” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı