Gündem Haberleri

  DTP’ye Hazine yardımı yok

  Çiğdem TOKER / ANKARA
  19.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önümüzdeki yıl partilere dağıtılacak 82 milyon YTL’lik Hazine yardımından sadece AKP, CHP ve MHP yararlanacak. AKP ve CHP’nin ortak hareket ederek Siyasi Partiler Yasası’nda yaptığı değişiklik olmasaydı DTP, grup kurduğu için yardım alabilecekti.

  ÜÇ siyasi partiye 2008 yılı bütçesinden, toplam 82 milyon YTL Hazine yardımı aktarılacak. AKP, CHP ve MHP, son seçimde yüzde 10 barajını aştıkları için Hazine yardımı alacak. DTP ise TBMM’de grubu bulunmasına karşın, seçimlere parti olarak girmemesi ve hukuki durumunun yasada yeri olmaması nedeniyle Hazine yardımı alamayacak.

  ASLAN PAYI AKP’NİN

  2008 bütçesinden; AKP’ye 46.7, CHP’ye 21, MHP’ye de 14.3 milyon YTL yardım parası verilecek. Yardım, bütçenin yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 10 gün içinde, yani Ocak ayının 10’una kadar parti hesaplarına aktarılacak. Siyasi Partiler Yasası’nın Hazine yardımını düzenleyen hükümlerine göre, Hazine yardımı öncelikle son seçimde yüzde 10 barajını aşmış partilere ödeniyor. Her yıl "bütçe gelirinin" beşbinde 2’si, Hazine yardımı olarak partilere ayrılıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın açıkladığı 2008 bütçesi tasarısında, 204.6 milyar YTL bütçe geliri hedeflendi. Bu tutarın "beşbinde 2’si" olan yaklaşık 82 milyon YTL, siyasi partilere aldıkları oy sayısına göre bölüştürülecek. Yasada, seçimlerde yüzde 7’nin üzerinde oy alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor. Ancak 22 Temmuz seçimlerinde, yüzde 10’u aşan üç parti dışında yüzde 7’yi geçen parti bulunmadığı için Hazine yardımı bu yıl üç partiyle sınırlı kalacak.

  ANAP İÇİN YAPILMIŞTI

  Buna göre DTP de Hazine yardımı alamıyor. Maliye yetkilileri, Siyasi Partiler Kanunu’nun Hazine yardımını düzenleyen hükümlerinde, DTP’nin durumuna uygun bir yasa maddesi bulunmadığını vurguladılar. DTP, 22 Temmuz seçimlerinde bağımsız adaylarıyla seçildikten sonra TBMM’ye girince parti grubu oluşturmuştu. Yasal tablo içinde, DTP Meclis’te grup kurmuş olsa bile, seçime parti olarak girmediği için yardım alamayacak. AKP ve CHP’nin ortak hareket ederek ANAP’ın önünü kesmek için 2005’de Siyasi Partiler Yasası’nda yaptıkları yasa değişikliği olmasaydı DTP, grup kurduğu için yardım alabilecekti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı