Gündem Haberleri

  DTP Tunceli milletvekili Halis’in yargılanması durduruldu

  Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)
  17.10.2007 - 14:54 | Son Güncelleme:

  SEÇİM Kanunu'na muhalefet ettiği gerekçesiyle yargılanan ve duruşmalar akatılmadığı için savcılık tarafından davetiye gönderilen DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis’in yargılanması durduruldu.

  Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi, Halis’in milletvekili dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle yargılamaya devam edilemeyeceği hükmünü verdi.

  22 Ekim seçimlerinde dağıttığı el ilanları ve afişlerle ilgili olarak, Seçim Kanunu'na muhalefetten hakında dava açılan DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, duruşmalara katılmadı.

   Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Halis’e geçen ay bir yazı göndererek, 3 gün içinde savcılığa davet etmiş, gelmemesi halinde polis zoruyla getirileceği tebligatında bulunmuştu. Ancak Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi, milletvekillerine tanınan dokunulmazlık zırhı nedeniyle Halis’in bu aşamada yargılanması Anayasaya aykırılık teşkil ettiğinden yargılanmanın durdurulduğunu belirtti.

   Kararda şöyle denildi:  ‘Milletvekili seçilen sanık hakkında, Anayasa’nın 83. maddesindeki seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili, Meclis kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz hükmü gereğince kovuşturmanın yapılması milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması şartına bağlı olduğundan ve şartın bu aşamada gerçekleşmediği anlaşıldığından, bu yargılama şartının gerçekleşmesini beklemek üzere CMK’nın 223/8 maddesi uyarına yargılanmasının durdurulmasına, dosyanın onaylı bir örneğinin TBMM Başkanlığı’na, sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesine, yargılama giderleri konusunda bu aşamada karar verilmesine yer olmadığına, esas defterindeki karşılığının bu sebeple kapatılmasına, dair sanığın yokluğundan 7 günlük süre içerisinde mahkememize verilecek bir dilekçe veya zabıt katibine yapılacak sözlü başvurunun tutanağa geçirilmek sureti ile Asliye Ceza Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.’

  DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, davayla ilgili kendisine davetiye çıkarıldığını, duruşmalara katılmadığını belirterek, “Daha sonra 3 gün içinde savcılığa gelmem, aksi halede polis zoruyla getirileceğim yönünde yazı aldım. Bu durumunun Anayasaya aykırı olduğunu ve mahkemeye gitmeyeceğimi daha önce açıklamıştım. Tunceli’de bazı savcılar keyfi davranarak her söylediğimizi suç sayıyorlar, Tunceli’de bir Alevi gerçeği var halkının çoğunluğu Alevi, ben de Alevi kelimesini kullandım diye hakkımda dava açılıyor. Bunu anlamak mümkün değil. Bu tamamen savcıların keyfi davranışı ve bize karşı olan önyargılarından kaynaklanıyor. Bu söylemlerden dolayı AB’ye girmek isteyen Türkiye’de hakkımda dava açılması kabul edilmez bir durumdur. Sonuçta bizim söylediğimiz oldu ve mahkeme bizim görüş belirttiğimiz gibi karar verdi. Umarım bir daha böyle bir hata yapılmaz” dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı