Gündem Haberleri

  DTP: Seçim çalışmalarımız engelleniyor

  Hürriyet Haber
  07.07.2007 - 13:53 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Partisi (DTP), seçimlere bağımsız giren DTP’li adayların Kürtçe müzik çaldıkları gerekçesiyle seçim çalışmalarının keyfi bir şekilde fiili olarak engellendiğini ileri sürdü.

  DTP Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada seçimlere Bin Umut Adayları adı altında bağımsız giren DTP’lilere yönelik baskıların, seçimlerin demokratik ve sağlıklı bir ortamda yapılabileceğini ilişkin kaygılarında haklı olduklarını göz önüne serdiği belirtildi. Kürtçe müzik çaldıkları gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından Siirt, Hatay, Tekirdağ, Erzurum, Urfa ve Adana’da seçim araçlarına ceza kesildiğinin belirtildiği açıklamada bağımsız adayların seçim bürolarının basıldığı, CD’lerin kırıldığı ve adaylarınla çalışanların tehdit edildiği ileri sürüldü. DTP açıklamasında, Bin Umut Adaylarının afişlerinin ve bayraklarını indirildiği bildirilerek Bitlis’te posterlerin ataşe verildiği iddia edildi.

  Açıklamada, Batman Belediyesi Kültür Müdürü Ali Sarıpınar ve belediye personeli Mehtap Ceylan’ın belediye tarafından yaptırılan bir parkın açılışında Kürtçe bir parça çaldıkları için tutuklandıkları bildirilerek şöyle denildi:

  “Bu ülkedeki Kürtçe zulmüne ve ayıbına derhal son verilmelidir. Siyasi Partiler Kanunu’nda geçen ‘Seçimlerde Türkçe dışında dillerde propaganda yasağı’, başlı başına kabul edilemezdir. 2007 yılında insanların hala Kürtçe müzik çaldıkları gerekçesiyle tutuklanmaları, büyük bir tutarsızlık, büyük bir acizliktir.”

  GÖZLEMCİLERİN GELMESİ OLUMLU

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin seçimleri izlemek üzere, Türkiye’ye 42 kişilik bir heyet göndermesinin DTP tarafından olumlu karşılandığının belirtildiği açıklamada, CHP’nin buna izin verilmemesini istemesi “manidar” bulundu. Açıklamada, “Artık kol kırılıp yen içinde kalmayacaktır. Ya demokratik evrensel hukuk kuralları işletilecek ve kol kırılmayacak ya da hukuksuzluğu ısrarla savunanlar dünya karşısında kendilerini izah etmek zorunda kalacaklardır” denildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı