GeriGündem DTP PKK'yı kınamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  281
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DTP PKK'yı kınamadı

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Şırnak ve Diyarbakır'da 14 askerin şehit edilmesinden duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Şırnak ve Diyarbakır'da dün ve bugün meydana gelen saldırılarda 14 evladımızı daha yitirdik. Öncelikle yaşamını yitiren şehitlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı diliyoruz” dedi.

Demirtaş yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Şırnak ve Diyarbakır'da dün ve bugün meydana gelen saldırılarda 14 evladımızı daha yitirdik. Öncelikle yaşamını yitiren şehitlere Allah'tan rahmet acılı ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Kederli ailelerin acılarını yürekten paylaşıyoruz. Hepimizi derinden sarsan ve neredeyse 24 yıldır süregelen bu olaylar, canımızı yakmaya, vicdanlarımızı sızlatmaya devam ediyor. Biliyoruz ki yapacağımız hiçbir şey acılı ailelerin kayıplarını geri getirmeyecektir. Ancak, bu günden sonra akan kanı durdurmak adına yapılacak çok şey var.”

Demokratik Toplum Partisi olarak silahlı yöntemlere karşı olduklarını, silahın bir hak arama yöntemi olamayacağını, çatışmaların artık zaman kaybetmeksizin ülke gündeminden çıkması gerektiği yönündeki görüşlerini yineleyen Demirtaş, “Hiçbir siyasi amaç, bir tek damla kandan daha değerli olamaz. Siyasetçiler olarak, el ele vererek akan kanın durması konusunda nihai bir sonuç elde etmeliyiz” dedi.

TBMM'nin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini ifade eden Demirtaş, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“24 yıldır denenen yöntemlerin dışında 'kansız, silahsız' bir yolla ülkemizi bu kaostan kurtaracak çözümü üretmelidir. Türkiye'nin giderek Ortadoğu bataklığına sürüklenmeye çalışıldığı bu günlerde ancak ortak akılla hareket ederek aydınlık bir gelecek yaratabiliriz.

Bu vesileyle 'artık yeter' diyoruz. Ölüm, kan ve şiddeti görmek istemiyoruz. Gencecik evlatlarımızı toprağa vererek, bu topraklarda kardeşliği, barışı, demokrasiyi yeşertemeyiz. Akan kanın bir an önce durması konusunda DTP olarak bize düşen görevleri sağduyulu yaklaşımlarla yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtirken, bu ölümlerin artık son ölümler olmasını temenni ediyoruz.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle