GeriGündem DTP: Patlayan bombalar ve bize yapılan saldırılar ortak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DTP: Patlayan bombalar ve bize yapılan saldırılar ortak

Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Yardımıcı Mustafa Sarıkaya, yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaparak, “Dün Beytülşebap’ta 12 insanımızı katleden, İzmir’de patlayan bombalar ve bize yapılan saldırının ortak olduğunu düşünüyoruz. Bunların üzerine gidilip failleri açığa çıkarılmadığı sürece Türkiye bu tür siyasi gerilimlerden ve gerçekten sıkıntılı ortamdan kurtulamayacaktır.” dedi

Sarıkaya, “Olayın faillerini göremedik ancak seslerini hepimiz duyduk. Vatan haini diyerek kaçış ayak seslerini duyduk. Komşuların ifadeleri araçla kaçtıklarına dair. Biz binanın içinde olduğumuz için silah sesi ve vatan haini diye bağrışı duyduk" dedi.

Sarıkaya, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Partimize yönelik bir ellik bile olsa silahlı saldırı gerçekleşti. Vatan haini denilerek kaçıldı. Bu durumu Türkiye’nin önümüzdeki süreci açısından tehlikeli buluyoruz. Basite alınıp geçiştirilecek bir şey değil. Ölü yaralı yok. Son dönemde Türkiye’de özellikle devletin yetkili kademelerinin Partimizi hedef haline getiren özellikle toplumdan uzaklaştırmaya, marjinalleştirmeye dönük çabalarının bu tür şeyleri beslediğini düşünüyoruz. Bu tür saldırıların kapılarını açık bırakıldığını düşünüyoruz.

"DTP'NİN HEDEF HALE GETİRİLMESİ..."

Partimizin hedef haline getirlimesi ister istemez birilerinin de durumdan vazife çıkarmasını getiriyor. Dünkü saldırıyı da durumdan vazife çıkarma olarak değerlendiriyoruz.

Açıkçası saldırı vesilesi ile bir kez daha ifade etmek istiyoruz Ülkemizin bu tür siyasal ve toplumasal gerginliklerden hiçbir istifade etme şansı yoktur. Tam tersine yaşanan sıkıntıları daha da derinleştirmeye hizmet edecektir. Bu açıdan biran önce bu tür tehlikeli girişimlerin ve sorunların ortadan kaldırılmasına dönük adımların atılmasını istiyoruz.

Bunun küçük bir verisi bu gerçekleştirilen saldırının faillerinin bulunmasıyla başlayabilir. Biz ısrarla ifade ediyoruz, bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Dün Beytülşebap’ta 12 insanımızı katleden, İzmir’de patlayan bombalar ve bize yapılan saldırının ortak olduğunu düşünüyoruz. Bunların üzerine gidilip failleri açığa çıkarılmadığı sürece Türkiye bu tür siyasi gerilimlerden ve gerçekten sıkıntılı ortamdan kurtulamayacaktır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle