Gündem Haberleri

  DTP parti binası açılışı mitinge dönüştü

  Hürriyet Haber
  18.10.2008 - 22:56 | Son Güncelleme:

  DTP Batman İl Başkanlığının yeni binasının açılış töreni PKK elabaşıbı Abdullah Öcalan'ın gösterisine dönüştü.

  Öcalan posterlerinin açılışa katılanlar, ‘Öcalan'sız dünyayı başınıza yıkarız’ diye slogan attı. DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, ‘sayın’ diye hitap ettiği Öcalan’ın cezaevinde şiddet gördüğü iddiaları üzerine, "Bildiğiniz gibi oda aranması veya koğuş aranması bahanesiyle tartaklandı. Kaygı vericidir. Buradan ateşle oynamayın diyoruz. Bu ateş yakarsa herkesi yakar diyoruz. Çünkü, arkasında 25 yılın Kürtlerin varlık bedeli var" dedi.

  DTP Batman İl Başkanlığı’nın Turgut Özal Bulvarı üzerinde yeni binasının açılış töreni teröristbaşı Abdullah Öcalan gösterisine dönüştü. DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, miletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Açılışa katılanlar ellerinde teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını taşıyarak, "Öcalansız dünyayı başınıza yıkarız" diye slogan attı. Parti otobüsünün üzerinden açılışa katılanlara konuşan Emine Ayna, Öcalan’a ’sayın’ diye hitap etti ve cezaevinde şiddet gördüğü iddiaları üzerine konuşarak, şunları söyledi:

  “Buraya DTP Batman il binasının açılışı için geldik. İsterdik ki burada halaylar çekelim. İsterdik ki, burada barışı, kardeşliği yaşayalım. İsterdik ki, verdikleri özgürlükleri birlikte analım. Ama, ne yazık ki her zaman olduğu gibi, Kürtlere mutluluk, neşe çok görülüyor. Kürtlere eşitlik özgürlük çok görülüyor. Bu sarı otobüsü gören Kürtler şehitlerini selamlıyorlar. İl binasına biçilen anlam, özgürlüktür, kimliktir, biçilen anlam gelecektir, isterse beğensinler, beğenmesinler Kürt halkıdır, yüreğiyle kabul ettiği önderliğidir. Asrin hukuk bürosu yaptıkları açıklamada müvekkilleri olan sayın Abdullah Öcalan'a dönüktü. Bildiğiniz gibi oda aranması veya koğuş aranması bahanesiyle tartaklandı. Kaygı vericidir. Buradan ateşle oynamayın diyoruz. Bu ateş yakarsa, herkesi yakar, diyoruz. Çünkü, arkasında 25 yılın Kürtlerin varlık bedeli var.”

  İmralı'da yapıldığını ileri sürdüğü olayların bilinçli olduğunu, cezaevinin her tarafının kameralarla denetlendiğini belirten Ayna, konuşmasına söyle devam etti:
  “AKP hükümetin bu saldırıdan haberi olmamasının imkanı yoktur. İmralı Cezaevi Başbakanlık kriz masasına bağlıdır. Orada gelişen herşeyden AKP hükümetinin ve Başbakan'ın haberi vardır. O cezaevinin her yeri santim santim kameralarla gözetilen bir cezaevidir. Oraya giren bir asker veya bir gardiyan kendi başına girişimde bulunmaz. Bakın, ben DTP eş başkanıyım ve DTP Batman ve Diyarbakır milletvekilleri gelmiş, burada gösterilen bizim resimler bizlerin değil. Gösterilen resimler sayın Abdullah Öcalan'ın resimleridir. DTP olarak bu mesajı alıyoruz. Diyoruz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de hükümeti de bu mesajı almak zorunda. Bundan 2 yıl önce bir zehirlenme olayı ortaya çıktı. O zaman çıktık, dedik ki, ne yaptığınızı sanıyorsunuz? Kürtlerle oynamayın, ateştir, herkesi yakar. Sonra Öcalan'ın iradesi dışında saçları kazıtıldı. Öldürmeye çalıştıkları sayın Abdullah Öcalan, Kürtleri öldürmek amacıyla bu saldırıya uğradı. Bir halkın duygularıyla inançlarıyla, düşünceleriyle oynamayın, aklınızı başınıza toplayın. Türk halkı için tek çıkar yol var, Türkiye'de yaşayan tüm halklar için, tek çıkar yol var, o da diyalog.”

  ‘AKTÜTÜN'Ü AÇIKLAYAMIYORLAR’ İDDİASINDA BULUNDU

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 17 askerin şehit olduğu PKK Aktütün Karakolu'na yaptığı saldırıya da değinen Emine Ayna, Aktütün olayının açıklanmadığını iddia etti. Ayna, “Aktütün baskınını açıklayamıyorlar. Açıklamak zorundalar. Bir basından okuyoruz, PKK'nın açıklaması, 63 asker ölmüş. Bu PKK'nın açıklamasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti açıklamak zorundadır. Çünkü kendi açıklamaları 15 asker olduğunu söylüyorlar. Yeter artık, Türkiye halklarını kandırdılar. Yeter artık Türkiye'de yaşayan Türkleri de kandırdılar. Bizi zaten kandıramıyorlar. Biz kendi doğru alma kanallarını yaratıyoruz. Kürtleri kandıramıyorlar. Artık Kürtlerin kimliğini tanımak zorundalar, Kürtlerin tarihini kitaplarına yazmalıdırlar. Her zaman kardeşiz diyorlar, biz de diyoruz, o zaman Kürtlerin kimliğini Anayasal güvence altına almak zorundalar. Neden bizim kendimizi özgünce ifade etmemizi istemiyorsunuz? Buradan Meclis'e, hükümete, Genelkurmay'ın üst organlarına, yasamaya, yargıya ve yürütmeye sesleniyorum. Bu halkı çığırından çıkarmayın. Bunun ötesine geçmeyin. Zehirleme olayı, saç kazıtma arkasından saldırı, durun, yeter artık” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı