GeriGündem DTP otobüsünün sunucusuna 9 ilde dava
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DTP otobüsünün sunucusuna 9 ilde dava

ANAYASA Mahkemesi tarafından kapatılan DTP’nin 29 Mart yerel seçimleri gezilerinde, seçim otosbüsünhde sunuculuk yapan İdris Elhakan hakkında, seçim gezilerinde uğradıkları 9 ilde ayrı ayrı dava açıldı.

Elhakan, açılan 2 davada ‘Terör örgütü propagandası yapmak’, ‘Örgüt üyesi olmamak ile birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan 1'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kapatılan DTP’nin 29 Mart yörel seçimleri öncesi Doğu ve Güneydoğu’da propaganda gezisi sırasında, seçim otobüsünde sunuculuk yapan İdris Elhakan hakkında önce 13 ilde soruşturma açıldı. Daha sonra 9 ilde ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Örgüt üyesi olmamak ile birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçlamasıyla 9 ayrı dava açıldı. Erzurum ve Siirt Ağır Ceza Mahkemeleri’nde açılan davalardan 1’er yıl hapis cezası alan Elhakan’ın 7 ildeki davasının ise sürdüğü belirtildi.

PARTİNİN MESAJLARINI OKUDUM’

Sunuculuğu bırakan ve güvenlik görevlisi olarak çalışan Elhakan, seçim gezisinde sunuculuk yaptığını ve parti tarafından kendisine verilen mesajları okuduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Seçim otobüsü ile gittiğimiz her yerde yaptığım bütün konuşmalar nedeniyle hakkımda davalar açıldı. Ben örgüt propagandası yapmadım ve sadece bana verilen mesajları okudum. Bazı yerlerde Kürtçe konuştuğum için de hakkımda davalar açılmış. Siirt’te otobüsün yolu kapatmasından bile ben sorumlu tutuldum ve 1 yıl hapis cezası aldım. Şimdi avukatım ile birlikte il il dolaşarak savunma yapmaya çalışıyorum. 2 mahkemeden 1’er yıl hapis cezası aldım. Verilen hapis cezalarını Yargıtay’da temyiz edeceğim. Eğer sonuç alamazsam davaları Avrupa İnsan Hakları Mehkemesine taşıyacağım.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle