Gündem Haberleri

  DTP’li Halis'ten JİTEM iddiası

  DHA
  17.08.2009 - 17:22 | Son Güncelleme:

  DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Çemişgezek İlçesi'nde bir hafta içersinde peş peşe kundaklama olayları görülmesinin ‘Alişer Dinçer' adlı ‘JİTEM işbirlikçisi' olduğunu öne sürdü.

  Halis, Sünni ve Aleviler'in yoğun olarak yaşadığı Çemişgezek İlçesi'nde var olduğunu savunduğu JİTEM'in Alişer Dinçer adlı kişiyi tarla ve ev kundaklamaları ile 3 kişiyi öldürmekle görevlendirdiğini iddia etti. Bir köy evini kundakladığı sırada yakalanan Dinçer'in itiraflarda bulunduğunu savunan DTP'li Şerafettin Halis, baba Hüseyin Dinçer'in de savcılığa jandarma hakkında suç duyurusu yaptığını söyledi.

  Tunceli’nin Çemişgezek İlçesi Tekeli Köyü'nde 3 kişiye ait evlerin kundaklanması, tarlaların ateşe verilmesi üzerine DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Tunceli Belediye Başkanlığı’nda basın toplantısı yaptı. Halis, kundaklama olaylarının arkasında JİTEM'in görevlendirdiği Alişer Dinçer'in olduğunu idda etti. Dinçer'e 3 kişiyi öldürme görevi verildiğini ileri süren Halis, “Kundaklamalardan olayla ilgili inceleme başlattık. Köylülerle konuştuk. Alişer Dinçer, akrabalarına durumu anlatmış. Akrabaları da bu bilgiyi bize söyledi. Alişer Dinçer, bu görevi kabul etmediği için ilçeyi terketti” dedi.

  Türkiye'de yeni bir umut sürecinin başladığını ve ‘savaştan nemalanan' kesimlerinin rahatsız olduğunu belirten DTP'li Şerafettin Halis, Tunceli’de ‘Ergenekonvari eylemler' görüldüğünü iddia etti. Çemişgezek'te daha önce de bir çetenin ortaya çıktığını belirten Halis, “Geçen hafta Çemişgezek'in Tekeli Köyü'nde peş peşe kundaklama olayı yaşandı. Araziler ve evler yakılıyor. Bir odun yeri yakılırken bunu yapan kişi yakalanıyor ve itirafta bulunuyor köylülere. Çemişgezek İlçe Jandarma Komutanlığı İstirbarat görevlisi ‘Ömürcan' kod adlı A.D. adlı eski bir itirafçının kendisini yönlendiğini söylüyor” diye konuştu.

  Halis, aynı komutanın ismini vermediği AKP'li Meclis üyesine, “Bölgeyi koruculaştıracağım” dediğini ileri sürerken, şöyle dedi:
  “Umut sürecinin başlamasıyla birlikte bölgede benzer olaylar arttı. Yakalandıktan sonra itiraflarda bulunan Alişer Dinçer, korktuğu için il daşında saklanıyor. Akrabalarına da korktuğunu söylemiş. Onu bulamayan Jandarma, bu kez Alişer Dinçer'in babası Hüseyin Dinçer'i alarak tehdit etmiş. Hüseyin Dinçer, oğlunun nerde olduğunu bilmediğini söylemiş ama bu kez onu ölümle tehdit etmişler. Olaydan sonra Alişer Dinçer’in babası Hüseyin Dinçer, savcılığa Jandarma İstihbarat görevlisi Ömürcan kod adlı A.D. hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu olayların kamuoyu tarafından bilinmesi gerekir.”

  Halis, basın açıklamasının ardından olay ile ilgili Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen ile görüşeceğini belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı