Gündem Haberleri

  DTP’li Dicle ve Sadak’a dava

  Hürriyet Haber
  27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demokratik Toplum Parti'li (DTP) Hatip Dicle ve Selim Sadak hakkında, 19 Eylül 2005'te Roj TV'deki röportajlarında Abdullah Öcalan'ı övdükleri iddiasıyla 2'şer yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Ankara Basın Savcısı Hamza Uçar, sulh ceza mahkemesinde açtığı davanın iddianamesinde, sanıkların Öcalan'ın durumunu "tecrit" olarak niteledikleri ve "bunun Kürt halkı tarafından kabul edilemeyeceği" söylediklerini böylece, "suçu ve suçluyu övme" eylemini gerçekleştirdiklerini öne sürdü. Sadak ve Dicle'nin Türk Ceza Kanunu'nun 215. maddesi uyarınca 2'şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

  KURUCU LİSTESİNDE

  Bu arada Hatip Dicle'nin 9 Kasım 2005 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na yapılan başvuru ile kurulan Demokratik Toplum Partisi'nin 400 kişilik kurucular kurulu listesinde yeraldığı ortaya çıktı. Partinin kurucular kurulu listesinin 62. sırasında yeralan Dicle'nin Londra'daki sözlerinin DTP'yi de bağladığını savunan hukukçular, açılacak bir soruşturmada bu sözlerin delil olarak kullanılabileceğini kaydettiler.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı