Gündem Haberleri

  DTP’li belediyeye yolsuzluk operasyonu

  Fatih KARAÇALI/ADANA, (DHA)
  25.10.2008 - 12:48 | Son Güncelleme:

  ADANA’nın merkez Yüreğir İlçesi’ne bağlı Yakapınar Beldesi’nin, katıldığı terörist cenazesindeki kanunsuz konuşması nedeniyle görevinden alınan DTP'li eski Belediye Başkanı Osman Keser ve şu anki vekilinin de aralarında olduğu 20 kişi yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındı. Keser'in teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın ablasının oğlu olduğu belirtilirken, ortaya çıkarılan yolsuzluğun boyutunun ise 1 milyon YTL vardığı öne sürüldü.

  Bir ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri, İçişleri Bakanlığı’nın da izniyle geçen perşembe günü Yakapınar Belediyesi’ne operasyon düzenledi. Bir yıllık çalışma ve araştırma sonunda gerçekleştirilen operasyonda, daha önce bir teröristin cenazesinde yaptığı konuşma nedeniyle görevinden alınan Yakapınar eski Belediye Başkanı Osman Keser, onun açığa alınmasıyla birlikte vekaleten görevi sürdüren Belediye Başkan Vekili Burhan Aras ile birlikte toplam 20 kişi gözaltına alındı. Belediye binasında, zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda çok miktarda fatura, sevk irsaliyeleri ve belgelere de el kondu.

  Pazartesi gününe kadar gözaltı izni alınan 20 zanlı, Adli Tıp Kurumu’nda doktor kontrolünden geçirildi. Kontrol sonrası tekrar jandarmaya götürülen zanlıların, il ve ilçe belediyelerinden hibe yoluyla Yakapınar’a tahsis edilen iş makinesi ve araçlar için sahte fatura düzenleyerek satın alınmış gibi gösterdikleri ileri sürüldü. 2 mahallesi bulunmasına karşılık, harcamalarının büyük bir ilçe belediyesi ile eş değer olduğu iddia edilen Yakapınar Belediyesi’nin, evrakının incelenmesi sonucu sinekle mücadele için ilaç alımına 170 bin YTL harcadığı anlaşıldı.

  ÖZEL ARACA BELEDİYEDEN YAKIT

  Yandaşlarına çıkar sağlamak amacıyla yolsuzluğa göz yumdukları iddia edilen DTP’li Osman Keser ile Başkan Vekili Burhan Aras’ın, şahsi araçlarının yakıt masraflarını da belediyenin bütçesinden karşıladıkları, zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ele geçen 2 hesap cüzdanı, 2 bilgisayar, çok sayıda fatura, evrak ve CD’lerin incelenmesi sonucu yolsuzluğun yaklaşık bir milyon YTL’yi bulduğu ifade edildi.


  Zanlılar, sorgularının ardından pazartesi günü, ‘Belediye ihaleleri ve mal alımlarında yolsuzluk, usulsüz fatura temin ederek KDV’sini şirketlere ödetip kalan kısmını belediye görevlileri arasında paylaştırmak, SİT alanı içerisinde kaçak yapılaşmaya gözyumarak yandaşlarına çıkar sağlamak’ suçlarından adliyeye sevk edilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı