Gündem Haberleri

  DTP için Cuma’dan önce karar çıkmaz

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  09.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP’nin kapatma davasında, usule ilişkin karar aldıklarını ve delilleri değerlendirdiklerini belirtti.

  Kılıç, “Cuma gününden önce bir karar çıkması mümkün değil. Mahkeme heyetimiz delilleri tek tek değerlendirmek ve sonuç almak durumundadır. 141 adet delilin ortaya getirildiği bir davada bunun bir zaman dilimi alacağı normal karşılanmalıdır. O nedenle çok fazla heyecanlanmayın hemen sonuç beklemeyin. Cuma günü de bitiremezsek, kesintisiz devam edeceğiz. Geç saatlere kadar çalışma yapacağız. Eğer bir karar olursa, bunu size açıklarım” dedi.

  Henüz değerlendirilmedi

  Kılıç, Hazine yardımı almayan DTP’ye bu yaptırımın uygulanabilirliği konusunda bir ara karar alıp almadıkları sorusunu, “Hayır, bir değerlendirme yapmadık. Şu anda daha delillerin değerlendirilmesi ile ilgili aşamayı götürüyoruz, usul sorunları var, onları yürütüyoruz. O konuda geniş değerlendirmeler yapıyor arkadaşlarımız. O nedenle çok kısa bir süre içerisinde sonuç çıkacağa benzemiyor” diye konuştu.

  12 saatlik maraton

  Yüksek Mahkeme, dün sabah 09.30’da başlayan ve gece 21.30’a kadar süren 12 saatlik görüşme maratonunda iddianameyi, DTP’nin savunmalarını okudu ve DTP’nin PKK’nın siyasi uzantısı olduğu, dağ kadrosuna adam gönderdiği gibi iddialara ilişkin 141 ayrı delille, belgeleri tartışmaya geçti. Mahkeme, iki yıldır süren davada usule ilişkin konuları da ayrıntılı ele aldı. İddianamede eylemleri kapatmaya delil gösterilen ve haklarında soruşturma açılan DTP’lilere ilişkin mahkeme kararları Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla istenmiş ve aylarca bu yüzden beklenmişti. Ancak, dün mahkeme delilleri değerlendirmeye geçti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı