GeriGündem DTP, Erez'in yanında
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DTP, Erez'in yanında

DTP Lideri Cindoruk'la 1 saat 10 dakikalık bir görüşme yapan Yalım Erez, ‘‘Bana destek verdi, yol gösterdi’’ dedi. Cindorduk da, ‘‘Tüm siyasi partiler kurulacak hükümete destek vermelidir. Bu hükümet, partiler üstü bir anlayışın ifadesi olacaktır’’ diye konuştu.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Yalım Erez, dün DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile Bolu'daki villasında görüştü. Cindoruk görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Meclis'in güvenirliğinin zedelenmemesi için, Erez'in başarılı olması gerektiğini söyledi.

Ankara'dan makam otomobiliyle Abant yolu üzerindeki Patırna Korusu'na gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Hüsamettin Cindoruk ile eşi Dilek Cindoruk tarafından karşılandı. Erez-Cindoruk görüşmesi devam ederken bir ara Dilek Cindoruk'un dışarıya çıktığı gözlendi. Toplam 1 saat 10 dakika süren görüşmeden sonra memnun olduğunu belirten Erez, ‘‘Hükümeti kurma çalışmaları konusunda eski dostum, tecrübeli siyasetçi Sayın Cindoruk ile yararlı bir görüşme yaptım. Bana destek sözü ile birlikte yol gösteren arkadaşıma teşekkür ediyorum’’ dedi. Gazetecilerin, yeni hükümetin ne zaman açıklanacağı ve kabinede kimlerin yer alacağına ilişkin soruya ise Erez, ‘‘Ben hükümeti medya ile kurmuyorum. Bu hükümet liderlerin desteği ile kurulacak. Kabinenin açıklanması konusunda biraz sabırlı olun’’ karşılığını verdi.

PARTİLER ÜSTÜ ANLAYIŞ

Yeni hükümetin bir önce kurulmasının rejim açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk da, görüşmeden sonra şunları söyledi:

‘‘Bunun için Erez'in mutlaka başarılı olması gerekiyor. Aksi takdirde Meclis, güvenoyu vermediği hükümeti görevinden alamamış olur. Sayın Cumhurbaşkanı da, yeni bir hükümet arayışı içinde olmadığını beyan ediyor. O zaman bu hükümet seçime kadar devam edecek anlamına gelir ki, bu siyaset bilimi açısından da, hukuk ve Anayasa açısından da parlamentonun güvenirliğini zedeler. Bunun için sadece biz değil, tüm siyasi partiler yeni kurulacak hükümete destek vermelidir. Bu hükümet, partiler üstü bir anlayışın ifadesi olacaktır.’’

Çok sayıda basın mensubu Cindoruk-Erez görüşmesini izlemek için siteye geldi. Kameraların ev ve çevresinde görüntü almayı sürdürmesi üzerine, Cindoruk'un evinin perdeleri kapatıldı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle