Gündem Haberleri

  DTP davasının kararı Cuma'ya

  Hürriyet Haber
  09.12.2009 - 00:31 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP'ye yönelik kapatma davasına ilişkin “Cuma gününden önce bir karar çıkması mümkün gözükmüyor” dedi.

  anayasa mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, dtp  hakkındaki kapatma davasına ilişkin “Cuma gününden önce bir şey çıkması mümkün  değil” dedi.Kılıç, dtp hakkındaki kapatma davasında, Yüksek Mahkeme'nin ilk günkü  müzakeresinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.“Herhangi bir sonuç açıklayacak değilim. Sadece size çalışmalarımızın  safahatıyla ilgili küçük bir bilgi vermek istiyorum” diyen Kılıç, şunları  söyledi:“Cuma gününden önce bir karar çıkması mümkün gözükmüyor. O nedenle Cuma  gününe kadar rahatlıkla işinize bakabilirsiniz. Cuma günü yeniden bir  değerlendirme yapıp size o değerlendirmeyi açıklarız. Eğer bir sonuç alacak gibi  olursak Cuma günü bunu size açıklamak üzere en kısa sürede bilgi ulaştırılır,  ulaştırılacak. Bu konuda endişe etmeyin, ama gözüken o ki Cuma gününden önce bir  şey çıkması mümkün değil. Mahkeme heyetimiz delilleri tek tek değerlendirmek ve  bu konudaki düşüncelerini uzun uzun anlatarak sonuç almak durumundadır. O nedenle  de malumunuz olduğu üzere 141 adet delilin ortaya getirildiği bir davada, bunun  bir zaman dilimi içerisinde olacağı, bir zaman alacağı normal karşılanmalıdır. O  nedenle bu konuda çok fazla heyecanlanmayın, sonuç beklemeyin. O yönüyle ifade  ediyorum Cuma gününden önce bir sonuç alınması gözükmüyor. Eğer Cuma böyle bir  şey olursa size bunu açıklarım, söylerim.”                  Soruları da yanıtlayan Kılıç, bir soru üzerine, “Eğer bitiremezsek devam  edeceğiz. Konu sonuçlanana kadar devam edeceğiz” dedi.Kılıç, “Hazine yardımı ile ilgili sürekli tartışılan bir konu var, Parti  Hazine yardımı almadığı için. Bunu bir ön sorun olarak gördünüz mü?” sorusuna,  “Hayır, bir değerlendirme yapmadık. Çünkü şu anda daha delillerin  değerlendirilmesi ile ilgili aşamayı götürüyoruz, usul sorunları var, onları  yürütüyoruz. O konuda geniş değerlendirmeler yapıyor arkadaşlarımız. O nedenle  çok kısa bir süre içerisinde sonuç çıkacağa benzemiyor” yanıtını verdi.“Çalışma süresi her gün bu kadar mı olacak?” sorusu üzerine Kılıç,  “Evet, geç saatlere kadar böyle devam edeceğiz” dedi.Kılıç, “Usul sorunları ile ilgili herhangi bir ara karar verildi mi?”  sorusuna, “Tabii ki” yanıtını verdi.Ara kararı açıklayamayacağını ifade eden Kılıç, “Dava sonuçlandığı anda  bunlarla ilgili sorduğunuz zaman gerekli bilgiler verilecektir” diye yanıtladı.Haşim Kılıç, bir başka soru üzerine de Cuma gününe kadar böyle geç  vakitlere kadar aralıksız çalışacaklarını dile getirdi.AHMET TÜRK'TEN AÇIKLAMA

  anayasa mahkemesi Başkanı Haşım Kılıç'ın 12 saat süren toplantıdan sonra yaptığı bu açıklamanın ardından dtp Eş Başkanı Ahmet Türk de açıklama yaptı. Türk karanın Cuma gününden bile geç çıkabileceğini söyledi.

  DAVANIN SEYRİ

  anayasa mahkemesi, Demokratik ToplumPartisi'nin (DTP) kapatılması istemiyle açılan davayı görüşmeye sabah saat 09.30’da başladı.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dtp'nin, “Devletin ülkesi vemilletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı” haline geldiğigerekçesiyle, “temelli kapatılması” istemiyle 16 Kasım 2007'de dava açmıştı.

  İddianamede, kapatma talebiyle birlikte milletvekilleri dtp Genel BaşkanıAhmet Türk, Aysel Tuğluk, Sebahat Tuncel, Osman Özçelik, İbrahim Binici,Selahattin Demirtaş, Sevahir Bayındır ve Fatma Kurtulan'ın da aralarındabulunduğu 221 parti üyesi hakkında Anayasa'nın 69/9 ve Siyasi Partiler Yasası'nın95. maddeleri uyarınca, siyasi yasak getirilmesi isteniyor.

  Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesiiçin nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için AnayasaMahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

  Başsavcılığın iddianamesinde, “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmezbütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline gelen ve Anayasa'nın 68. maddesinindördüncü fıkrasına, 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 78, 80, 81, 82. ve 90.maddelerine aykırı eylemlerde bulunduğu açıkça anlaşılan Demokratik ToplumPartisi'nin, Anayasa'nın 69. maddesinin altıncı fıkrası ile 2820 sayılı Yasa'nın101/1-b ve 103. maddeleri gereğince temelli kapatılmasına” karar verilmesiistenmişti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı