Gündem Haberleri

  DTP Aydın'da miting yaptı

  Turaç TOP / İZMİR (DHA)
  23.11.2009 - 14:43 | Son Güncelleme:

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Aydın Osman Yozgatlı Mahallesi'ndeki Aymek kavşağında partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen mitingte konuştu.

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, TBMM'de tarihi gerçekleri araştırmak için komisyon oluşturulmasını istedi. Türk, “Tehditle, ırkçı milliyetçi yaklaşımlarla bu halkın özgürlük mücadelesinin önünü kesmeye çalışıyorlar. Kürtleri aldatamazsınız, kandıramazsınız” dedi.

  İzmir'den Aydın'a geçen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, otoyol çıkışında 30 araçlık bir konvoy tarafından karşılandı. Türk, konvoy eşliğinde Adnan Menderes Bulvarı'ndan partililere seslenmek için Ovaeymir Beldesi'ne geçti. Aydın'ın Nazilli ve Germencik İlçeleri ile Muğla'dan gelen 60 araçlık partili konvoyu ise, kalabalığa neden olacağı gerekçesiyle Türk'ün konvoyuna katılmasına izin verilmeyerek, başka bir yoldan mitingin yapılacağı Ovaeymir Beldesi'ne yönlendirildi.

  Ovaeymir Beldesi'ndeki Barış ve Özgürlük Meydan'ında yaklaşık 2 bin kişiye seslenen Türk, Önemli bir süreçten geçildiğini belirterek şunları söyledi:

  “Herkes şunu bilsin bugün Kürt halkı efendi- köle muamelesini kabul etmeyecektir. Kimse bizim samimiyetimizi ölçmeye kalkmasın. Bir tek insanımızın burnunun kanamasını istemiyoruz. 12 yıldan beri sayın Öcalan İmralı'da bir hücrede. 5 kişilik bir grup İmralı'ya gönderildi. Yeri değiştirildi. Eskiden 12 metrekarelik bir oda yerine, 6 metrekarelik bir odaya nakledildi. Bu kışkırtıcı bir yaklaşım değil midir? Eğer gerçekten sorunun çözümü gibi bir mantıkla bu olaya yaklaşılsaydı. Kürtlerin bütün hassasiyetini göz önünde tutacak yaklaşım içinde olmaları gerekiyordu. Bu nedenle diyoruz ki, Kürtleri aldatamazsınız, kandıramazsınız. Tehditle, ırkçı milliyetçi yaklaşımlarla bu halkın özgürlük mücadelesinin önünü kesmeye çalışıyorlar. Her gün meydanlarda olacağız. Baskılar tehditler bizi yıldıramaz. Provokasyonlara gelmiyoruz. Halkımızı tahrik etmiyoruz. Gerginlik politikasından rant elde etmeye çalışanlar, Kürt ve Türk halkını karşı karşıya getirmek istiyorlar. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Dün, İzmir'e gelirken sivil faşistler konvoyumuza saldırdılar. Bir halkın özgürlük mücadelesinin önünü kesmeye çalıştılar. Biz mücadelemizden vazgeçmeyiz. Baskılar bizi durduramaz.”

  TBMM'DE KOMİSYON OLUŞTURULMALI

  Bir halkın talebi olarak sorunların çözülmesi için komite oluşturulması gerektiğini de savunan Türk sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu meclis ‘gerçekleri, hakikatleri araştırma komisyonu’ oluşturmalı. Bu meclis geçmişte katliamlarla sonuçlanan Kürtlere gösterdikleri o yaklaşımı, o katliamcı yaklaşımı yeniden Türkiye gündemine getirsin, tartışalım diyoruz. Nelerin yapılması konusunda gerçekten bu halkın vicdanı olan, Türk'ün vicdanı olan, Kürt'ün vicdanı olan mutlaka aydınlardan, emekçilerden, barış severlerden, Aleviler'den bir komite oluşturalım. Ve bunun üzerinden Türkiye halkını aydınlatalım. Eğer dürüstçe bu meseleyi gündemimize almazsak, bu sorunu tartışmaya açmazsak, yanlışları, eksikleri, geçmişteki yaklaşım biçimlerini, katliamcı zihniyeti ortaya çıkaramazsak, bu ülkede barışı tesis etmek çok da kolay olmayacak. Bunun için açık, dürüst bir şekilde geçmişi alalım, tartışalım ve bundan halklarımızın özgür geleceği için doğru sonuçlar çıkaralım.”

  TÜRK DHA'YA KONUŞTU

  DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, İzmir´de dün yaşanan olaylarla ilgili  ''Eğer bu şekilde devam ederse sadece İzmir´le kalmaz diğer kentlere de sıçrar. O zaman üzüntü verir ve zorlayıcı bir durum olur'' diye konuştu.

   

  Doğan Haber Ajansı Muhabiri´nin (DHA) dün İzmir´de yaşananlarla ilgili sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, partisine karşı belirli bir kesimin planlı bir saldırı yürüttüğünü öne sürdü. Olayları önlemede polisin de yetersiz kaldığını iddia eden Türk, ''Böyle bir süreçte adeta hazırlıklı bir saldırıyı maruz kalmamız, milliyetçi, ırkçı, sivil faşistlerin bu ülkedeki sorunların çözümünü engellemeye yönelik güçlü bir direniş ortaya koyduklarını gösteriyor. Böyle bir mantığın aslında Türkiye´nin ne barışa, ne kardeşliğe, ne de demokrasinin gelişmesine katkısı var. Bu ortam tamamen Türkiye´yi kaosa sürüklemektedir. Bin yıldır kardeş olarak yaşan Türk-Kürt halkını karşı karşıya getirmeye çalışan bir provakosyondur, eylemdir. Biz barıştan, demokrasiden rahatsız değiliz. Ama bunun böyle bilinmesi gerekiyor ki böyle bir yaklaşım bizi zorlamaz, biz yine dolaşıp düşüncelerimizi aktaracağız. Ama şimdi bunu yaptığınız zaman diğer yerlerde de farklı hassasiyetler olabileceğini, yani orada çalışma yapacak siyasi partilerin de bu sefer farklı durumlarla karşı karşıya kalabileceğini anlamamız gerekiyor. Bin yıldır birlikte yaşayan halkın kardeşliğini herkesin görmesi ona göre tedbirler alması gerekir. Ben bugün buraya geldim. Binlerce kişi beni karşıladı. Binlerce insan bizimle yürüyor. Sayın Baykal, sayın Bahçeli bir yerlere gittiği zaman o konvoyları da bulamayacaklar. Orada daha büyük kaos, gerginlik ortaya çıkacak. Bütün bunların hesaplanması gerekir'' dedi.

   

  İzmir´de yaşanan olaylarda polisin seyirci kaldığını ileri süren Türk, ''Tahrikkar bir tutum sergilediler. Müdürlerinden talimat almadıkları için engel olmamışlar. DTP olduğu için mi bu vurdum duymazlık? Bunlar doğru değil. Gittiğim her yerlerde, gezdiğim her yerde 'provokasyona gelmeyin. Biz meselemezi ikna ederek, anlatarak ortaya koyacağız' diyorum. Eğer bu şekilde devam ederse sadece İzmir´le kalmaz diğer kentlere de sıçrar. O zaman üzüntü verir ve zorlayıcı bir durum olur'' diye konuştu.

   

  Türk, yemeğin ardından DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile birlikte partililerle buluşmak üzere Manisa´ya geçti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı