Gündem Haberleri

  DTP: 3 gün yas

  Ferit ASLAN- Sebahattin YILMAZ, DHA
  01.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tedavi gördüğü Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitiren kapatılan DEP’in eski milletvekili Orhan Doğan, binlerce kişinin katıldığı törenle Şırnak’ın Cizre ilçesinde toprağa verildi. Şırnak DTP İl Başkanı Baki Yıldırım, parti olarak 3 günlük yas ilan etttiklerini duyurdu.

  Van’da Doğan’ın cenazesi alınırken olaylar çıktı. Hastaneden ayrıldıktan sonra cenaze arabasının arkasında yürüyen ve Kürtçe ’Yaşasın Başkan Apo’, ’Şehitler ölmez’ sloganları atan grup, polisin uyarısına rağmen dağılmayınca gaz bombası kullanıldı, ardından havaya uyarı ateşi açıldı. Kalabalık polise taş atarak karşılık verdi. Yaklaşık 15 dakika süren olayların ardından göstericiler dağıtıldı. Doğan’ın cenazesi, yaklaşık 500 araçlık konvoyla Van’dan Cizre’ye götürülürken, geçilen il ve ilçelerde karşılama törenleri yapıldı. Konvoyunun geçtiği Bitlis, Baykan, Batman, Hasankeyf ve Midyat’ta da aynı şekilde karşılanan konvoya, yüzlerce araç dahil oldu. Türkiye’nin dört bir yanından DTP’liler Cizre’ye akın etti. Cizre ilçesine getirilen Doğan’ın cenazesi, ilçe girişinde ambulanstan alınarak cenaze arabasına konuldu. Yoğun katılım nedeniyle cenaze aracı ancak bir saati aşkın sürede törenin yapılacağı otogara ulaştı. Daha sonra cenaze, Hal Camii’nde kılınan namazın ardından, Cizre Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  Kepenkler kapalı

  Orhan Doğan’ın toprağa verileceği Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde esnaf kepenklerini kapattı. Cizre’nin Dicle Mahallesi’nde Doğan Sokak ve PTT Caddesi’ndeki pazarlar ise Doğan’ın vefatı nedeniyle kurulmadı. Pazar esnafı, yas amacıyla bir günlük pazar kurmayacaklarını söyledi. Doğan için Cizre İlçesi’nde Dicle Nehri’nin kıyısında bulunan Belediye Parkı’nda kurulan taziye çadırına binlerce kişi geldi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı