Gündem Haberleri

  DTP: 12 sivili gizli güçler öldürdü

  ADANA, (DHA)
  05.10.2007 - 14:44 | Son Güncelleme:

  DTP Adana İl Başkanlığı, Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde minibüsün taranması sonucu 12 kişinin öldürülmesini kınadı.

  12 sivil insanın katledilmesinin ‘bir insanlık utancı’ olduğunu söyleyen DTP Adana İl Başkan Yardımcısı Kenan Büyüktaş, katil zanlılarının ajan ya da kontrgerilla örgütleri olduğunu iddia etti. Basın açıklamasının ardından bölücü örgüt elebaşısı Abdullah Öcalan’ın Yakapınar Belde Belediye Başkanı olan yeğeni Osman Keser, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmak istendi.

  DTP Adana İl Başkan Yardımcısı Kenan Büyüktaş, parti binası önünde yaptığı basın açıklamasında, Ankara ve Adana il binalarına yönelik saldırılar ile DTP'li bazı belediye başkanları hakkında soruşturma başlatılmasını eleştirdi.

  AKP hükümetinin Kürt’leri sindirmeye çalıştığını iddia eden Büyüktaş, Beytüşşebap’ta 12 kişinin yaşamını yitirdiği katliama da değinerek şunları söyledi:“Daha bir kaç gün önce Beytüşşebap’ta yaşanan katliam, bundan sonra yaşanacaklar konusunda bölge halkını derin bir endişeye sevk etmiştir. 12 sivil insanın katledilmesi bir insanlık utancı olarak ortada dururken, saldırının failleri konusunda yapılan açıklamalara bölge halkı itibar etmemektedir. Ajan ve benzeri gayri resmi kontra örgütlerin faaliyetlerinin bir kaç yıldır tekrar ayyuka çıktığı bir dönemde böyle bir katliamın yapılmış olması düşündürücüdür. Açıkça belirtiyoruz ki Güçlükonak, Susurluk ve Şemdinli olaylarında hangi aktörler devrede olmuşsa, Beytüşşebap’ta da aynı aktörler devrededir.”

  YEĞEN ÖCALAN'A GÖZALTI GİRİŞİMİ

  Basın açıklamasının ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Öcalan’ın yeğeni olan Yakapınar Belediye Başkanı Osman Keser’i ölü ele geçirilen PKK’lı Hamit Bayram’ın ailesine taziyeye gitmesi ve burada yaptığı yasa dışı konuşmalar nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına almak istedi. Polis memurları, “Avukatlarımla saat 14.00’de emniyete gelip ifade vereceğim” demesi üzerine Keser’i Emniyet Müdürlüğü’ne götürmekten vazgeçti.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı