GeriGündem DSP'li vekilden affa vicdani ret
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DSP'li vekilden affa vicdani ret

DSP İstanbul Milletvekili Mustafa Düz,''Şartla Salıverme ve Cezaların Ertelenmesi Yasası''na daha önce kabul oyu vermesine karşılık, ''vicdani rahatsızlık duyması'' nedeniyle ret oyu vereceğini bildirdi.

''23 Nisan 1999 Tarihine Kadar İşlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıvermeye, Dava ve Cezaların Ertelenmesine Dair Kanun'', TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülüyor.

Yasa üzerinde görüşlerini dile getiren DSP İstanbul Mkilletvekili Düz, affa karşı olmasına karşılık TBMM'de ''evet'' dediğini belirterek, ''yasanın oldu bittiye getirildiğini'' savundu.

Yasanın Cumhurbaşkanı'na gönderilmesinden iade kararına kadar geçen sürede toplumdaki tepkiyi dikkatle gözlediğini anlatan Düz, şöyle konuştu.

''Devlet kendisine ait suçları affetmezken, bireylere karşı işlenen suçların affedilmesi toplumda tepkiye neden olmuştur. Kendi vicdanımla yaptığım değerlendirmeden rahatsız oldum. (Ben olsaydım, bana veya yakınlarıma karşı suç işlenmiş olsaydı ne yapardım) diye düşündüm. Bunun hata olduğunu kabul ediyorum. 65 milyon insandan 40 bini bu aftan yararlanacak. Yani binde biri bile değil. Bir kişi için bin kişi feda ediliyor.''

Düz, kanun kapsamına alınan TCK'nın görevi kötüye kullanma ve ihmali düzenleyen 230. maddase ile ''hortumcuları affetmek için planlandığını hissetiği'' 510. maddelerine de karşı çıktığını ifade ederek, ''Kırmızı koltuklarda töhmet altındayken, aklanmamışken bundan rahatsızlık duyuyorum. Affa karşıyım. Şimdi vicdanen rahat hissediyorum kendimi'' dedi.

Post tartışması

Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa, Düz'ün konuşmasının ardından,komisyondaki tüm konuşmaların tutanağa geçirildiğini ve milletvekilerinin ilginç konuşmalar yaptığını söyledi. DYP Denizli Milletvekili Mehmet Gözlükaya, Düz'ün konuşmasının ardından ''inşallah afaroz edilmez'' dedi.

Düz'ün, yasanın daha önceki görüşmelerinde kabul oyu kullanmasına karşılık, şimdi ret oyu kullanmasınını açıklamasının ''ilginç'' olduğunu ifade eden Karaa, FP istanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak'ın ''çekimser'', FP Aksaray Miletvekili Ramazan Toprak'ın ''çok haklı gerekçeler sıralamasına karşılık'' kabul oyu verdiğini, FP Erzurum Milletvekili Fahrettin Kukaracı'nın eleştirilerine karşılık kobul oyu verdiğini, DYP Samsun Milletvekili Erdoğan Sezgin'in ise ''tüm eleştirilerine karşılık'' oylamaya katılmadığını söylemesi, komisyonda tartışmalara neden oldu.

Kendilerine sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Ilıcak, affa karşı olmadığını, iktidarda hangi parti olursa olsun ''tufan olsun, ülke batsın'' denilemeyeceğini belirterek, ''Benim çekimser olmam değil tuhaf olan, aldıkları emirle (bu yasayı deldirtmem) diyenlerin postu deldirmeleridir tuhaf olan'' dedi.

Kukaracı ise hiçbir zaman ''yasayı içine sindiremediğini'' söylemediğine işaret ederek, ''Sindirim sorunu çekmek size ve liderinize özgüdür'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle