Gündem Haberleri

  DSP'den özel güvenlikçiler için kanun teklifi

  A.A
  25.02.2011 - 12:33 | Son Güncelleme:

  DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

  Teklifle özel güvenlik şirketlerinin, üçüncü kişi, kurum ve kuruluşlara sağlayacakları koruma ve güvenlik hizmetlerinde, hizmetin başlamasını valiliğe bildirme süresi değiştiriliyor. Buna göre, mevcut duruma göre hizmetin başlaması, kişinin korunmasından en geç bir hafta önce valiliğe yazılı olarak bildirilirken, şimdi en geç bir gün önce bildirilecek.

  Valilik, özel güvenlik görevlisi olacakların yanı sıra alarm izleme merkezlerinde çalışacaklar ile özel güvenlik eğitimi veren kurumların kurucuları hakkında da güvenlik soruşturması yapacak.

  Güvenlik şirketlerinin valiliklerden 5 yıl aralıklarla çalışma izni alması şartı kaldırılıyor. Bunun yerine, bu şirketlerin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması her 5 yılda bir yenilenecek.

  Genel kolluk kuvveti ve MİT'den emekli olanlar ile en az 5 yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılanlardan özel güvenlik olmak isteyenlere temel eğitim verilmeyecek. Silahsız olarak görev yapacak özel güvenliklerin ilköğretim veya ortaokul mezunu olma şartı aranmayacak. Silahlı olarak görev yapacakların ise ilköğretim mezunu olması yeterli olacak. Mevcut düzenlemede, bu kişilerin lise mezunu olması şartı aranıyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı