Gündem Haberleri

  DSP'den hükümete 3 öneri

  Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
  14.08.2009 - 16:55 | Son Güncelleme:

  DSP Genel Başkanı Masum Türker, ‘Kürt açılımı' süreci için hükümete 3 öneride bulunduklarını belirterek, “Birincisi ekonomik özgürlüğün sağlanması, ikincisi siyasal özgürlüğün gerçekleşmesi için seçim barajının sıfıra indirilmesi, üçüncüsü de toprak reformu” dedi.

  Masum Türker, Isparta'da parti teşkilatını ziyaret ederek, partililerle bir araya geldi. Hükümetin ‘Kürt açılımı' sürecini değerlendiren Türker, “Herkes, tek dil ve üniter yapıdaki görüşlerinde hemfikir. Hükümet bunu demokratik bir açılım olarak değerlendiriyor. Görüşmede, açık bir düşünceleri olmadığını, siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle bazı görüşmeler yaptıktan sonra saptayacakları olgularla öneri paketi geliştireceklerini söylüyorlar” diye konuştu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın süreç için ilk randevuyu DTP ile gerçekleştirmesinin yanlış olduğunu belirten Türker, görüşmelerinde hükümet temsilcilerine, kendilerinin de bunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Türker, “Başbakan Erdoğan, öncelikle diğer partilerle görüşmeliydi. Biz de hükümetin yaptığı bu hatayı anlatmak için kendileriyle görüşmeyi kabul ettik” dedi. Hükümetin tüm uygulamalarında demokratikleşmeye açık olduğunu gösteren duruş sergilemesi gerektiğini kaydeden Türker, “AKP'de, bırakın başka partililer tarafından eleştirilmesini, kendi partisinde bile aykırı söz söyleyeni yaka paça dışarı atılıyor. Eğer öğretmenler, memurlar hak talebinde bulunmak üzere eylem yapıyorsa, öğrenciler harç zammına karşı geldiğinde bu kesimler yaka paça dışarı atılıyorsa, bu, hükümetin zihinsel olarak demokratik açılıma hazır olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı