Gündem Haberleri

  DSP'den CHP’ye geçti

  Hürriyet Haber
  15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hocaefendileri savunan partide kalamazdım

  DSP Adana Milletvekili Tuncay Karaytuğ, DSP Lideri Bülent Ecevit'in Fethullah Gülen'i savunmasına tepki göstererek, partisinden istifa etti. İstifasını TBMM Başkanlığı'na ilettikten sonra CHP Grup toplantısına giderek törenle bu partiye katılan Karaytuğ, şöyle dedi:

  ‘‘Benim Ecevit'le birlikteliğimde yolunu ayıran Ecevit oldu ve tercihini tarikatlarla, hocaefendilerden yana koydu. Ben hocaefendileri savunan bir partide siyasete devam edemezdim. Ben aynı yoldayım ve Atatürk'ün partisinde yoluma devam etme kararı aldım.’’

  CHP Lideri Deniz Baykal da, Karaytuğ'un siyasetini değiştirmeden CHP'ye katıldığını belirterek, ‘‘CHP içindeki mücadelesinde başarılar diliyorum’’ dedi. Hatay'ın Samandağ ilçesi Yaylıdağ beldesinin DYP'li Belediye Başkanı Ahmet Güzel de CHP'ye katıldı. Karaytuğ'un katılmasıyla CHP 56'ya yükselirken, DSP 62'ye indi.

  FİRE SÜRECEK Karaytuğ'un istifasının ardından kulislerde, DSP'deki ‘Fethullah firesi’nin devam edeceği söylentileri yayıldı. CHP'liler, birkaç DSP milletvekiliyle daha temasta olduklarını belirterek, ‘‘Gelmeyi düşünen bazı arkadaşları, birtakım görevlere getirdiler. Ama yine de yakında başka arkadaşlar istifa edebilir’’ dediler.

  DSP'de ise Karaytuğ'un istifası tepkiyle karşılandı. DSP'liler, Karaytuğ'un uzun zamandır rahatsız olduğunu, ancak bunu partinin yetkili organlarında bir gün bile dile getirmediğini anlattılar. DSP Grup Başkanvekili Ali Ilıksoy, bayram öncesi görüştüğünde Karaytuğ'un kendisine, ‘‘Bölgeme gidip partim için çalışacağım’’ dediğini anımsattı. Karaytuğ'un şikayetlerini önce partide dile getirmesi gerektiğini belirten Ilıksoy, şunları söyledi:

  ‘‘İstifanın zamanlaması ve yöntemi yanlış. İstifası grubumuza ulaşır ulaşmaz, aynı anda bir başka partiye katılıyor. Bu yakışıksız bir tavır. Ecevit'in dünü ile bugünü arasında fark yok. Laikliğe karşı geçmişte yapılan yanlışları bu hükümet düzeltmeye çalışıyor.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı