GeriGündem DSP'den CHP resti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DSP'den CHP resti

DSP Parti Meclisi'nde, Deniz Baykal'ın ‘‘iyi niyetli olmadığı ve tutarsız davrandığı’’ kararına varıldı. Baykal'la pazarlık yapılmamasını isteyen PM, erken seçimin ekonomideki iyileşmeleri yok edeceği ve reformların tamamlanamayacağı görüşünde birleşti.

DSP Parti Meclisi (PM), ‘Yılmaz-Baykal mutabakatı’na rest çekti. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit başkanlığında dün toplanan PM'nin yazılı kararında, ‘Erken seçim için CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile pazarlığa gerek olmadığı’ vurgulandı.

Bildiride azınlık hükümetinin başarılı olduğu ve toplumda bir iyimserlik havasının oluştuğu ortamda, Baykal'ın bir yandan hükümete destek sözü verirken, bir yandan da erken seçimi dayatmasının, ‘İyi niyetle bağdaşmayan bir tutarsızlık örneği’ olduğu kaydedildi. Bildiride, ‘Hele bir yıl önceden bir erken seçim tarihi belirlenmesi ekonomik ve siyasal istikrarı tehdit edecektir’ denildi.

DSP açıklamasında, Baykal'ın 6 ay süreli seçim hükümeti istemesinin, kamuoyunda haklı olarak ‘Ara rejim hükümeti’ çağrışımlarına neden olduğu bildirilirken, şu sakıncalar dile getirildi:

‘‘Bu dayatmalara uyulması durumunda, ekonomideki olumlu göstergeler olumsuza dönüşebilecektir. Nitekim şimdiden bunun belirtileri ortaya çıkmaya başlamıştır. Başlatılmış reformları uygulamak çok güçleşecek ve kamu yönetimi durgunluk dönemine girecektir. Böylece Türkiye'nin bir yılı boşa gitmiş olacaktır. Bütün bunların sorumlusu da CHP ve bu partinin bunalım stratejileriyle ünlü Genel Başkanı olacaktır.’’

CHP'nin kendi içinde de bu kaygıların dile getirilmeye başlandığı hatırlatılan DSP açıklamasında, ‘CHP, hükümete destek sözünü istediği zaman geri çekerek, erken seçimi zorunlu kılabilir. Bundan doğabilecek sonuçların sorumluluğunu da kendisi üstlenmiş olur. O nedenle, erken seçim konusunda CHP ile pazarlığa gerek yoktur’ denildi.

Öte yandan basına kapalı yapılan PM toplantısıda, Ecevit'in, Başbakan Yılmaz'ı doğrudan eleştirmekten kaçındığı, ancak bazı üyelerin Yılmaz'ı suçlayıcı konuşmalar yaptıklara öğrenildi. PM Üyesi Yaşar Mengü'nün, Yılmaz'ı Baykal'a prim vermekle suçlayarak eleştirdiği belirtildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle