Gündem Haberleri

DSP söz verdi: TOPLAYACAĞIZ

Hürriyet Haber
11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Seçimlerden sonra geride kalan bayrak ve afiş kirliliği için proje

Seçimlerin çekişmeli yaşandığı bölgelerin, seçim sonrasında karşılaştığı en büyük sorun çevre kirliliği. Pankartlar, broşürler, afişler, bayraklar, seçimin kalıntıları olarak sonuçlardan sonra da uzun süre görsel kirlilik yaratmaya devam eder.

Demokratik Sol Parti İstanbul İl Örgütünün, bu pisliğin etkilerini azaltmak için hazırladığı bir proje var. Seçim mitinglerinde neden olacakları kirliliği ve seçimden sonra arkalarında bıraktıkları bayrak ve afişleri kuracakları ekiplerle toplayacaklar ve bunları geri dönüşüme tabi tutacaklar.

DSP İstanbul İl Başkanı Hasan Fehmi Yavuzalp, ‘‘İstanbullulara söz veriyoruz’’ diyor.

‘‘Yağmurlu günlere dayanıklı tek malzeme maalesef çevreye en fazla zarar veren maddelerden biri olan plastik. 32 ilçe, 41 belde belediye başkan adayı ve partinin bütün adayları adına söz veriyorum ki istemeyerek kullandığımız bu propaganda malzemelerini, seçimi takip eden birkaç gün içinde partililerimiz taragından kurulacak ekiplerle toplayacağız. Bu malzemelerin tamamının sökülüp temizlenip eski haline getirileceğine söz veriyorum. Bunu büyük bir zevkle ve işimiz greği yapacağız çünkü zaten kazanacağımız belediyelerde temizlik adına ilk icraatımız bu olacak.’’

Seçim 99 ormanı

Yavuzalp, toplanacak olan atıkların yine İstanbullular için değerlendirileceğini de söylüyor. Buradan sağlanan gelirle bir orman kurulacak.

Yavuzalp, seçimlerde DSP'nin İstanbul'da 100 tona yakın plastik bayrak kullanacağını açıkladı. Kilosu 150 bin TL civarında olan bayraklar, seçimin ardından toplandıktan sonra geri dönüşüme sokulunca yaklaşık 10 milyar TL'lik bir para kazanılmış olacak.

‘‘Seçim sonrasında bir gün dinleneceğiz. İşe 20 Nisan sabahı başlıyoruz. Örgütlerde ekiplerimiz hazır. Bu topladığımız atıkların, şu anda görüşme halinde olduğumuz birkaç firmayla yapacağımız anlaşma sonucu geri dönüşümünü sağlayacağız. Buradan elde edeceğimiz gelirle de bir alanı ağaçlandıracağız. İsmini de ‘‘Seçim 99 Ormanı’’ koyacağız.’’

DSP'de geri dönüşüm projesinin mimarlarından Kadıköy Belediye Başkan Adayı Ahmet Hamdi Doğan, eğer Kadıköy'de seçimi kazanırsa, geri dönüşüm projesini daha geniş bir alana yayıp, Kadıköy'de bir atık borsası kuracağını söylüyor. Atıkların evlerden toplanmasına kadar her aşamasını bir sistem içinde yürüteceklerini söyleyen Doğan, böyle bir projenin, Kadıköy'ün bilinçli nüfus yapısı içerisinde başarıya ulaşacağına da inanıyor. Bunun için okullarda ve evlere yapılacak ziyaretlerde sistemin Kadıköy halkına anlatılacağını ilave ediyor.

DÖNÜŞÜM AŞAMALARI

DSP'nin her seçim sonrası Türkiye'nin savaştan çıkmışa dönen sokaklarını kurtarmaya yönelik projesi üç aşamadan oluşuyor.

Ayrışma: İlk aşamada atıklar kaynağında ayrıştırılacak. Bez, plastik ve kağıt maddelerin hepsi DSP'nin gönüllülerince ayrı ayrı gruplanacak.

Taşıma Bu aşamada ayrıştırılan maddeler kamyonlarla veya başka nakliye yollarıyla dönüşüm merkezlerine gönderilecek. Geri dönüşümü olanlar fabrikaya nakledilecek.

Dönüşüm Son aşamada fabrikada toplanan malzemeler geri dönüştürülecek. Bezler taraklanarak dolgu malzemesine, kağıtlar yine kağıda, plastikler de granüle dönüştürülecek.

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı