Gündem Haberleri

  DSP rozeti sorun oldu

  Turan YILMAZ / ANKARA
  15.12.2001 - 02:19 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in sürekli taktığı DSP rozeti, muhalefet ve iktidarın eleştirisine yol açıyor. En sonunda rozet meselesi soru önergesiyle Meclis'e geldi.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in yakasından hiç düşürmediği DSP rozeti Meclis'te önemli sorun oldu. Cem'in rozeti, muhalefetin yanısıra, iktidar ortaklarından da eleştiri alırken, dün TBMM Başkanlığı'na verilen bir soru önergesiyle Cem'in rozeti resmen Meclis gündemine taşındı.

  Kapatılan FP kökenli, Meclis Dışişleri Komisyonu eski üyesi, İstanbul milletvekili Azmi Ateş, Cem'in rozetiyle ilgili soru önergesi verdi. Dışişleri Komisyonu'nun ANAP'lı Başkanı Kamran İnan'ın da Cem'i rozeti konusunda daha önce uyardığı öğrenildi. Kulislere sızan bilgilere göre, İnan'ın, Dışişleri komisyonundaki kapalı bir otorumda Cem'e, Dışişleri Bakanlığı göreviyle parti rozetinin bağdaşmadığı eleştirisini getirdiği, Cem'in ise sessiz kaldığı kaydedildi.

  Ateş, Cem'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, ‘‘5 yıldan beri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaktasınız. Dış politika, isminin önünde milli kelimesinin olmamasına karşın, milli bir anlayışla yapılması gereken en önemli görevlerden birisidir. Bu görev ifade edilirken, Türk milletinin birlik ve beraberliği, ortak düşünce ve taleplerinin temsil edilmesine, taşınan rozet ve amblemler başta olmak üzere, çok fazla gözen gösterilmesi gerekmektedir’’ dedi.

  Ateş, DSP milletvekili olarak parti rozeti takmasının normal olduğunu, ancak bunun Dışişleri Bakanlığı göreviyle bağdaşmayacağını eleştirisinde bulunarak, Cem'e şu soruyu yöneltti:

  İktidarınızda birbiri ardına yaşanan krizler dolayısıyla, yapılan araştırmalardan da görüleceği üzere, hükümet ve partinize olan kamuoyu desteği çok büyük oranda azalmış bulunmaktadır. Bu durumda DSP'yi temsil ediyor görüntüsünü vermiş olmanız, kısmen de olsa milletin desteğinden mahrum kaldığınız düşüncesini çağrıştırmaz mı? Bu durum, uluslararası platformlarda müzakere gücünüzü zayıflatmaz mı?

  DSP rozeti takmanız kamuoyu tarafından DSP Genel Başkanlığı'na bir hazırlık olarak değerlendirilmektedir. Bu neviden anlaşılmalara son vermek için parti rozetini bir daha takmamanız gerektiğine inanıyor musunuz?
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı