Gündem Haberleri

  DSP lideri Sezer: Kıbrıs davası mevzi kaybetti

  ANKA
  16.07.2007 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Kıbrıs konusunun AKP Hükümeti döneminde mevzi kaybettiğini ileri sürdü.

  Zeki Sezer, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 33’üncü yıl dönümü nedeniyle KKTC Büyükelçisi Dr. Tamer Gazioğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

  Kıbrıs’ta, 1963’ten sonra gelişen olayların, Türklerin mağduriyetine neden olduğunu ifade eden Sezer, 1974’te gerçekleştirilen Barış Harekatı ile katliamların önünün kesildiğini kaydetti. Sezer, “Harekatla Kıbrıs’ın bir Yunan, Helen Adası olmasının önüne geçildi. 1974 Barış Harekatı’nın başbakanı bizim genel başkanımız Bülent Ecevit’siz ilk 20 Temmuz’umuz bu. Onun da ruhu şad olsun. Çok özlüyoruz açıkçası” dedi.

  Kıbrıs’ta, iki ayrı halk, iki ayrı dil ve iki ayrı kültür bulunduğuna dikkat çeken Sezer, şöyle dedi:

  “Bunu çok iyi bilerek eşit haklara dayalı olmayan bir çözümün kabul görmeyeceği artık çok belli. Ancak, AB son dönemde çok haksız adımlar atıyor. Bu haksız adımların başında da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni adanın tüm temsilcisi sayarak AB üyesi yapması geliyor. Şimdi AB başına dert aldı. Bu dertten de kurtulamıyor. Bu hem KKTC’yi hem de Türkiye’yi olumsuz yönde etkiliyor. Bunun aşılması gerekiyor.”

  KKTC SONSUZA KADAR YAŞAYACAK

  Kıbrıs’a ilişkin sorunların aşılacağına inandığını belirten Zeki Sezer, “Nasıl, KKTC bayrağı 365 gün gönderimizden inmiyorsa, KKTC de sonsuza kadar yaşayacaktır. Bunun için herkesin kararlı bir duruşu var. Sorunları çözme konusunda Türkiye yeterli deneyim ve güce sahip. Bugün sıkıntılarımız varsa da bunu önümüzdeki dönemde aşabileceğimize güveniyorum” dedi.

  Sezer, KKTC ve Türkiye’nin birbiriyle yakından ilişkili olduğuna işaret ederek 22 Temmuz seçimlerinin sonuçlarının KKTC’ye ilişkin politikaları da yön vereceğini ifade etti.

  Annan Planı oylaması öncesinde AKP Hükümeti’nin de Kıbrıs halkını yanlış bilgilendirdiği yönündeki şikayetleri anımsatan Sezer, şunları söyledi:

  “Türkiye’deki hükümet bu anlamda önemli. Başbakan Erdoğan başkanlığındaki AKP Hükümeti döneminde KKTC ve Kıbrıs davası mevzi kaybetti. Bu dönemdeki hükümet yeterince duyarlı ve dirayetli olamadı. Bu gidişin istediğimiz yöne çevrilmesi için öncelikle bu hükümetten kurtulmamız gerekiyor. AKP’nin olmadığı bir hükümet önümüzdeki dönemde Kıbrıs davası için de çok daha avantajlı olacak.”

  KKTC Büyükelçisi Dr. Tamer Gazioğlu da, Kıbrıs Barış Harekatı’nın mimarı olduğunu belirttiği Bülent Ecevit’i rahmetle andıklarını, harekatla adaya barış geldiğini söyledi. Gazioğlu, Kıbrıs’ta tek devlet istemediklerini, iki ayrı halk olarak yaşamak istediklerini söyledi. Gazioğlu, KKTC’yi sonsuza kadar yaşatmaya kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı